Domácnost

Jak vyčistit pračku octem a sodou?

Nemáte zrovna po ruce čistící přípravek, kterým byste vyčistili vaši pračku? Vyzkoušejte pomocníky z kuchyně, uvidíte, že tahle přírodní cesta vám zajistí, že vaše pračka bude zase dokonale čistá.

Co budeme pro vyčištění pračky potřebovat?

Hlavními ingrediencemi budou ocet (na čištění se používá zejména ocet bílý) a soda bicarbonate. Proč zrovna tahle kombinace?  Ocet má schopnost dezinfekce, pomáhá se zbavovat plísní. Kyselost octa pomůže rozpustit zbytky pracího prášku a aviváže v bubnu a nádržce, může také pomoci při rozpouštění vápenných usazenin v potrubí (pokud máte tvrdou vodu). Soda čistí zbytky mýdel a slouží jako deodorant proti zápachu pračky.

Jak vyčistit pračku?

¼ hrnku sody bicarbonata smíchejte ¼ hrnku vody. Tímto vytvoříte domácí přírodní čistící prostředek. Směs sody a vody vlijte do nádržky určené pracímu prostředku a aviváž. Dva hrnky octu vylijte přímo do bubnu pračky. Zapněte ten nejdelší prací program, který na pračce máte a nejvyšší možnou teplotu. Samozřejmě bez prádla, perte „naprázdno“. Jakmile pračka „dopere“, vytřete houbičkou všechny nečistoty, včetně gumového těsnění, a nakonec pračku propláchněte čistou vodou.

Co dělat, když je pračka hodně špinavá?

Pokud je pračka hodně zanesená a hodně dlouho jste ji nečistili, můžete prací program přerušit a nechat ji několik hodin (nejlépe přes noc) stát. Přerušení provádějte vždy ještě před máchacím procesem a ujistěte se, že máte ten tip pračky, který nelze v pohotovostním režimu otevřít. Po uplynutí určité doby program znovu spusťte a nechte pračku doběhnout. To však neznamená, že je pračka bez špíny. Abyste se ujistili, že uvolněné nečistoty budou vyplaveny, opakujte celé praní s polovinou octa, bez sody. Proces nepřerušujte, nechte volně doběhnout. Stejně efektivně můžete vyčistit i odpady.

Jak zajistit, aby byla pračka neustále čistá?

Při pravidelném mytí pračky dosáhnete toho, že prádlo bude krásně čisté, voňavé a pračka bude stále fungovat jako nová. Po každém praní nádržku na aviváž a prací prostředky umyjte. Vytírejte gumové těsnění kolem bubnu a vlhkým hadříkem vytřete i vnitřek bubnu. Těmito kroky dosáhnete toho, že se vám nikde nebude usazovat prací prášek s aviváží a tím dojde k zamezení plísní a zápachu. Jednou za měsíc pračce udělejte „očistnou kúru“ pomocí octu a sody.

Čistění filtru pračky

Na přední straně v dolní části vaší pračky by se měl nacházet nenápadný filtr vypouštění. Otevřete ho, dejte si však pozor, umí z něj vytéct voda, proto buďte na tuhle malinkou „potopu“ připraveni. Tak jako v gumové těsnění, tak i tady často najdete předměty vypadlé z kapes.

Jak udržet pračku čistou i zvenku?

Malé spáry a tlačítka nacházející se zvenku pračky vyčistěte pomocí malého nebo zubního kartáčku, vlhkým hadrem pračku celou umyjte, buben naleštěte a vaše pračka bude vypadat jako nová.

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *