Domácnost,  Recepty

Jak na zavařování meruněk s cukrem i bez cukru

Zavařování meruněk je výborný způsob uchování a skladování tohoto oblíbeného sladkého ovoce. Díky tomu si můžete připravit na zimu zásobu vitamínů. Meruňky jsou velmi zdravé a chutné a dají se zavařit i bez použití chemických konzervantů. Zavařené meruňky můžete konzumovat samotné, nebo je použít při výrobě dezertů.

Meruňkový kompot

Meruňkový kompot je chutný a voňavý. Chutná hlavně dětem. Milují jej třeba ve zmrzlinovém poháru se šlehačkou. Meruňkový kompot můžete dát třeba i do pudinku. Ze zavařených meruněk můžete umixovat i lahodný meruňkový koktejl. Poslouží vám na meruňkové knedlíky, koláče a buchty. Zavařujte jen kvalitní plody bez plísně a hniloby. Poškozené plody vyhoďte, jinak se bude kompot brzy kazit.

Recept na meruňkový kompot

Ingredience na svaření nálevu:

  • 1 l vody
  • 300 g až 500 g krystalového cukru

Postup a příprava nálevu:

V jednom litru vody svaříme 300 až 500 g cukru po dobu 5 minut. Cukr přidáváme vždy podle kyselosti meruněk. Pokud jsou plody hodně zralé a sladké, stačí dát cukru měně. Vodu přivedeme k varu, přidáme cukr, necháme ho rozpustit a krátce povařit.

Postup a příprava:

Meruňky důkladně omyjeme, rozkrojíme a vypeckujeme. Naskládáme je do předem připravených pečlivě sterilizovaných sklenic. Připravené meruňky zalijeme ještě horkým nálevem a skleničky následně důkladně uzavřeme víčky.

Zavařování meruněk v hrnci

Sklenice skládáme tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Sterilujeme při 85 °C po dobu 15 až 20 minut, podle stádia zralosti a měkkosti plodů. Horké vyjmeme z hrnce, položíme na utěrku dnem vzhůru a necháme vychladnout. Sklenice se zavařenými meruňkami skladujeme na chladném a tmavém místě.

Zavařování meruněk v troubě

Pro zavařování v troubě s režimem horkého vzduchu s ventilátorem zavařujeme na 150 °C po dobu 30 až 35 minut. Ve vypnuté troubě ponecháme ještě 30 minut. V troubě s režimem horní a dolní topné těleso zavařujeme na 170 °C po dobu 45 až 50 minut. Zvolíme 1 polohu roštu, na pekáč dáme utěrku, nalijeme asi ½ l vody tak, aby sahala do 2 až 3 cm sklenic a sklenice skládáme tak, aby se nedotýkaly. Vyzkoušet můžete i zavařování v myčce podle našich rad.

Zavařování meruněk bez cukru

Místo přeslazených nálevů zkuste na oslazení použít jiné, sladší ovoce. Meruňky pak zavaříte do ovocných nálevových šťáv. Nálevové šťávy mohou být koncentrované, anebo zředěné vodou v poměru 1 : 1. Šťávy připravujeme v odšťavňovači nebo lisováním ovoce v malém lisu. Jako nálev je vhodná směs šťávy z jahod a rybízu, na velké ovoce z krájených hrušek, broskví, rynglí a švestek. Ve šťávě ovoce krátce povaříme, neboli blanšírujeme a sterilizujeme.

Blanšírování

Pro zachování maximální množství výživných, ochranných a chuťových látek v ovoci zvolte blanšírování neboli předvařování. Nálev v hrnci přivedeme k varu, ponoříme do něho ovoce na sítu a krátce převaříme 2 až 5 minut. Teplota uvnitř ovoce musí vystoupit aspoň na 70 °C, aby se enzymy rozložily co nejrychleji. Předvařené ovoce horké vložíme do sklenic, zalijeme vroucím nálevem, uzavřeme a sterilizujeme. Podobně se můžete pustit do zavařování zavařování hub.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *