Hlavní funkcí digestoře neboli parního odsavače, je odsávání výparů a pachů vznikajících během vaření. V současné době patří k základnímu vybavení kuchyní. Pokud jste se rozhodli pro zakoupení digestoře, podívejte se na základní pravidla. Vyberte si typ digestoře, který je vhodný do vaší kuchyně, i na výšku jeho umístění.
Hlavní typy digestoří
Partnerem varné desky je jednoznačně digestoř. Bez ní se budou v kuchyni držet výpary z vařených pokrmů a časem získá kuchyňská linky i věci kolem nežádoucí lepkavou patinu, kterou je obtížné odstranit. Pokud už víte, jaká bude výška kuchyňské linky, podívejte se, jak vysoko umístit digestoř. Důležité je však také, jaký typ digestoří je vhodný do vaší kuchyně.
Podvěsné digestoře
Nejvíce se používá klasická podvěsná digestoř, která může být napojena na potrubí mimo kuchyň, například do větrací šachty či komína, nebo volně zabudovaná bez nutnosti odtahových trubek, která pracuje na principu recirkulace vzduchu. Velikosti digestoří jsou přesně dané. Rozdíly však můžeme vidět v materiálu nebo ve speciálních funkcích.
Vestavěné digestoře
Dalším typem odsavačů par jsou vestavěné digestoře. U nich řešíme také design a účelnost. Pokud řešíte způsob, jak zařídit malou kuchyň, tento typ digestoře dodává kuchyni pocit celistvosti, navíc nezabere moc místa a dá se použít právě i do menších kuchyní.
Ostrůvkové digestoře
Ostrůvkové digestoře nebo také stropní digestoře se používají hlavně ve větších kuchyních, kde jsou varné desky umístěny uprostřed kuchyně. Jedná se o velmi moderní a oblíbený způsob vaření a odtahové potrubí je u tohoto odsavače par vedeno stropem. Do větších kuchyní se hodí rovná i rohová kuchyňská linka, anebo linka do tvaru písmene U. Vsadit můžete na lustrové digestoře, které se dají dálkovým ovládáním dle potřeby libovolně spouštět a regulovat nad varnou plochu.
Nástěnné digestoře
Komínové odsavače par neboli nástěnné digestoře se používají v domácnostech, kde je odtahové potrubí zafixováno přímo do komína a kuchyňskou linku v tomto případě už netvoří horní skříňky.
Umístění digestoře
Výška umístění digestoře se odvíjí od typu sporáku. Dnešní digestoře se vyrábějí z vysoce odolných plastů nebo z nerezu. U elektrického sporáku či elektrické varné desky je doporučena výška digestoře od 65 cm a u plynového sporáku se doporučuje výška od 75 cm. V podstatě se jedná o výšku, kde můžete pohodlně a bezpečně manipulovat se sporákem a současně s digestoří.
Uvedená umisťovací výška je závislá i na výkonu digestoře, který by měl být 10x vyšší než je objem vzduchu v místnosti. Pokud máte varné centrum zabudované do kuchyňského ostrůvku, nad varnou desku musíte instalovat stropní digestoř s vysokým výkonem.