Zvýšené bezpečí při práci nelze považovat jen za formální slovní spojení, které je uváděno vlastně jen z povinnosti. Ve chvíli, kdy se ocitnete sami v dílně, by bezpečnost měla být vždy na prvním místě. To platí pro domácí dílnu, stejně jako pro tu profesionální. Až příliš často totiž dochází ke zcela zbytečným úrazům, kterým lze snadno předcházet dodržováním několika jasně stanovených pravidel.
Pozor na oči
Zrak, který je nejzranitelnější částí našeho těla, je potřeba chránit s maximální pozorností a důsledností. Nezapomínejte proto nikdy na ochranné brýle, které vám mohou například při hoblování dřeva nebo při práci s plechem zrak zachránit. Úlomky, které se dostanou do oka mohou poškodit sítnici natolik, že je mnohdy nevyhnutelná i operace. V tom horším případě hrozí ztráta zraku.
Velké nebezpečí mohou představovat také chemikálie, o které není v dílně často nouze. Využívají se třeba k povrchovým úpravám materiálů apod. Ochranné brýle nebo ochranný štít jsou pomůckami, které oči, případně celý obličej, dostatečně ochrání. I v tomto případě nám tedy mohou zachránit zrak. Při výběru dbejte vždy na kvalitu ochranného plastu v oblasti očí. Je lépe vybírat ten kvalitnější, a hlavně odolný proti nárazům. Drátěný štít by měl být dostatečně pevný, aby odolal nárazům a pokusům nejrůznějších úlomků o proražení. Současně s ochrannými brýlemi a ochranným štítem souvisí samozřejmě i dobrý výběr ochranného oděvu a obuvi.
Dbejte na kvalitu vybavení
Práce v dílně je rozmanitá a nebezpečí v ní hrozí z různých směrů. Je třeba dbát na bezpečí nejen používáním ochranných pomůcek, ale stejně tak je důležité mít ve sbírce jen opravdu kvalitní nářadí a další pomůcky, třeba ty nabízené na Hoffmann-group.com. Dobře nabroušená pila za vás odvede polovinu práce. Stejně tak dobře upevněný svěrák, který podrží kus polena, které právě opracováváte. Hlavně se ale můžete spolehnout na to, že nedojde k jejich uvolnění, rozlomení apod. I to může být riziko.
Zkrátka a dobře bezpečnost práce v dílně souvisí i s kvalitou nářadí a pomůcek, se kterými přes den pracujete. Vždy dbejte také na dostatečné osvětlení a dobře zajištěné elektrické spotřebiče i elektrické zásuvky. Hodit se může třeba dílenský vozík. I u něj se ale zaměřte na kvalitu, třeba na to, aby měl možnost spolehlivého brždění.
Zdroj obrázku: Halfpoint / Shutterstock.com