Zahrada

Turkestánský břest – výsadba a řízkování

Turkestánský břest je spíše znám pod názvem Jilm Sibiřský. Tato rostlina vzhledem ke svému rychlému růstu a nízkým nárokům na pěstování je oblíbenou rostlinou, která vytváří krásný živý plot.

Výsadba

Nyní je ta správná doba na jeho výsadbu. Je ho totiž možno vysazovat v období vegetačního klidu – od března až do poloviny května a na podzim. Berte ohledy i na počasí – pokud je ještě mrazivo, s výsadbou vyčkejte. Malé sazeničky (většinou ve velikosti 60 – 120 centimetrů) si můžete zakoupit téměř v každém zahradnictví nebo je můžete nařízkovat.

  • Kořeny jilmu je potřeba den před výsadbou namočit do vody, aby ji co nejvíce do sebe nasákly.
  • Nejdříve vykopejte jámu tak, aby se do ní rostlina vešla. Vykopanou zeminu smíchejte s rašelinou či kompostem, pokud máte těžkou hlinitou půdu, přidejte k ní písek.
  • Sazeničku vsaďte do vykopané jámy, kořeny zasypte mixem zeminy a rašeliny a opatrně udusejte. Pokud chcete zabránit šíření plevele, můžete pod rostliny umístit černý fóliový pás.
  • Turkestánský břest vysazujte tak, aby na jednom metru bylo 4 – 5 kusů sazenic. A abyste měli představu, tak na 25 metrů živého plotu vám vyjde zhruba 100 kusů sazenic. Kdo má rád velmi hustý plot, může zvolit 6 – 7 rostlinek na jeden metr a sázet se doporučuje ve dvou řadách.
  • Ze začátku je dobré výsadbu hojně a často zalévat. Tím, že je pod rostlinou černá fólie, se lépe drží vlhkost a rostlinky rychleji rostou.
  • Pokud jste rostliny zasadily už na podzim, nyní je doba, kdy je musíte seříznout na 12-15 centimetrů nad zemí. Tím dojde k tomu, že skryté pupeny vypustí nové větve, které se začnou odspodu rozvětvovat.

Řízkování

Pro namnožení břestu využijte řízkování. To však záleží na spoustě podmínek. Pokud máte na zahradě skleník, začněte turkestánský břest řízkovat už na podzim. Je důležité, aby byl skleník po celou dobu vyhříván a nedošlo tak k umrznutí větviček. Pokud skleník nemáte, začněte řízkovat brzy na jaře.  Řízkování a celá procedura trvá nějakou dobu, neočekávejte tedy, že budete mít již první rok honosný živý plot. Samozřejmostí je i častá a hojná zálivka.

  • Je známo, že řízky lépe koření z mladších rostlin a z rostlin, které vznikly taktéž řízkováním.
  • Jelikož řízky nesmí vyschnout, nejlepší doba pro jejich řez je brzy ráno, kdy je ještě rosa. Řízky pak klademe do igelitových sáčků nebo zastíněných nádob.
  • Pokud mají řízky větší listy, můžeme je zastřihnout až na jednu třetinu, tím dojde k omezení odpařování. Je třeba si dát pozor na plísně, proto se řízky perou v slabém roztoku hypermanganu.
  • Lámete si hlavu se substrátem? Postačí vám 2 díly rašeliny a 1 dílu ostrého písku (někdy se jako přídavek dává perlit nebo drcený polystyren). Pro domácí podmínky zvolte běžné květináče, které naplňte směsí rašeliny.
  • Řízky zapichujte 1-2 centimetry hluboko. Pro podporu kořenění můžete použít různé chemické simulátory, například pudr. Do něj se namočí spodní část řízku, který klademe do předem připraveného dolíčku.

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *