Znepokojují vás zprávy o rostoucích cenách elektřiny a plynu a přemýšlíte, jak by se dalo ušetřit za topení? Možná trochu překvapivým, ale o to zajímavějším řešením je pořídit si stropní ventilátor. I když to někomu může znít neuvěřitelně, dá se díky němu uspořit na energiích za vytápění 10 až 30 procent. Záleží na typu modelu a frekvenci používání.
Stropní ventilátor sníží tepelné ztráty
Lidé o koupi stropních ventilátorů začínají uvažovat obvykle tehdy, pokud chtějí v létě ochladit vzduch v místnosti a z finančních, prostorových či estetických důvodů zavrhli klimatizaci. Pokud si však pořídíte stropní ventilátor, na kterém lze zvolit směr otáčení, můžete jej použít i v zimě jako podporu vytápění. Obrácenou rotací totiž tento užitečný pomocník v domácnosti nebo v kanceláři vrací teplý vzduch od stropu podél stěn zpět dolů a snižuje tím tepelné ztráty.
Rozdíl mezi teplotou u podlahy a teplotou u stropu je běžně i 3 stupně Celsia. Když budou lopatky stropního ventilátoru nastavené na zimní chod, teplejší vzduch u stropu se smísí s chladnějším v dolní části místnosti a v pokoji tak rázem bude tepleji. Nejenže díky tomu ušetříte, protože nemusíte na termostatu nastavovat zbytečně vysokou teplotu, ale v místnosti bude i příjemněji díky rovnoměrnějšímu rozložení tepla.
Poslouží také jako lustr
Výhodou stropního ventilátoru je také to, že nezabírá v místnosti žádný prostor navíc – naopak se využije jinak prázdné místo na stropě. Nejvýhodnější je pořídit si stropní ventilátor se světlem, čímž zároveň vyřešíte i hlavní osvětlení v místnosti. Stropní ventilátor má pak buď integrované LED osvětlení, nebo je vybavený objímkou E27 či E14 pro klasické či LED žárovky. Využívat můžete samozřejmě každou funkci zvlášť – podle potřeby je možné zapnout pouze světlo bez ventilace, nebo naopak ventilátor bez osvětlení.
Komfortní ovládání a levný provoz
Ventilátor lze jednoduše ovládat pomocí dálkového ovladače, ale také přes klasický vypínač stropního osvětlení na zdi, šňůrkový vypínač přímo na ventilátoru nebo prostřednictvím pohybového čidla. Pořízení stropního ventilátoru vyjde podstatně levněji než koupě klimatizace a mnohem nižší jsou také provozní náklady. A není potřeba se bát ani zvýšeného hluku – když vstoupíte do místnosti s puštěným stropním ventilátorem, často ani nezaznamenáte, že je v provozu. Obvykle je totiž tak tichý (maximálně do 50 dB), že skoro není slyšet.
Designový prvek do interiéru i exteriéru
Nezanedbatelným bonusem je také to, že stropní ventilátory mají často krásný design a různé tvary a barvy. Mohou tak zajímavě dotvořit a oživit celkový charakter místnosti. Hodí se do kuchyně, do obývacího pokoje, do ložnice, ale i do koupelny nebo třeba pod pergolu či do zimní zahrady. Umisťují se obvykle doprostřed stropu, lopatky ventilátoru by měly být kvůli bezpečnosti alespoň 2,3 metru nad podlahou. Ventilátor se přichytí podobně jako lustr pomocí šroubů do podkladu. Je potřeba dbát na pevné uchycení a dotažení šroubů. S praktickými radami ohledně instalace stropního ventilátoru a také s technickými detaily každého modelu vám ochotně poradí specialisté z e-shopu e-light.cz, kteří jsou odborníky v oboru již téměř třicet let.