Tato závada se objevuje velice často, a to hlavně u starších toalet. Pokud uslyšíte zvuk protékající vody, měli byste se samotnou opravou začít co nejdříve, jinak by totiž mohlo dojít k daleko větším škodám.
Ve schránce by se vám mohl objevit několikatisícový účet za vodu, což samozřejmě nikdo z vás nechce. Proto se dnes společně podíváme, jak si protékající záchod doma sami opravit.
S opravou začněte co nejdříve
Od zjištění, že voda přes nádržku vaší toalety neustále protéká, máte jen několik málo okamžiků k zahájení neprodlené opravy. Jestliže byste na opravu momentálně neměli čas, například pokud závadu objevíte těsně před odjezdem na dovolenou, stačí uzavřít hlavní vodovodní ventil.
Za jednu minutu může nádržkou protéct až jeden litr vody, takže se výsledná škoda může velice rychle prodražit. Přitom je oprava snadná a není nijak finančně náročná.
Proč vlastně voda protéká?
Problém s protékáním vody přes nádržku se zpravidla objevuje u starších typů záchodů, jež jsou v provozu několik let. Hlavní příčinou bývá nevyhovující těsnění, což je způsobeno buď opotřebením, nebo nekvalitou samotného výrobku. Může se vám také stát, že se mnoho dílů zanese vodním kamenem nebo slizkým povlakem.
Pakliže budete mít štěstí, stačí k vyřešení tohoto problému jednotlivé díly vyčistit a opláchnout vodou s mycím prostředkem. Vodní kámen se vyskytuje zejména v místech s tvrdou vodou.
Jak postupovat při samotné opravě?
Pro opravdu budete potřebovat šroubovák, čisticí prostředky, hadr a případné náhradní díly. Následný postup bude vypadat takto – nejprve je nutné vypnout ventil pro přívod vody. Tím si zajistíte potřebný klid na práci.
Na co nezapomenout?
Nezapomeňte spláchnout a tím tak vyprázdnit veškerou tekutinu z nádržky. Poté ji můžete demontovat a zkontrolovat stav jednotlivých dílů uvnitř. Plovák očistěte pod tekoucí vodou a pečlivě si prohlédněte těsnění.
Při případném poškození jej vyměňte za nové. Ještě je nutné zkontrolovat stav ventilu, který při poškození pochopitelně vyměňte. Nakonec vše sestavte dohromady a zapněte přívod vody.
Pozor na starší toalety
V případě, že vlastníte starší typ toalety, by se oprava mohla velice prodražit a hlavně zkomplikovat. Před několika lety byla konstrukce splachovacích nádržek odlišná od těch dnešních, tudíž je jiná i konstrukce napouštěcího ventilu. Ten se dá totiž vymontovat až po odšroubování celé nádržky.
Jak pokračovat?
Ve spodní části se nacházely šrouby, které bylo nutné demontovat a následně vyndat i plastovou matici, která nádržku drží na místě. Napouštěcí ventil se doporučuje měnit přibližně po 15 letech používání, a proto by v případě netěsností stálo za zvážení pořízení zcela nového splachovacího zařízení.
Opravy protékající toalety se opravdu nemusíte bát. Zvládne ji kterýkoliv zručnější řemeslník. Nejdůležitější je včasné podchycení závady.