Balkón může být plný květů i na podzim: Letničky nahraďte novou výsadbou rostlin, které odolají i prvním mrazíkům. Poradíme vám, jak a čím prázdné truhlíky osadit.
Astry neboli hvězdnice – Aster
Kultivary nabízí širokou škálu nádherných barev, od bílé, růžové, modrofialové až po bordó. Vyžaduje lehké, písčité, alkalické, dobře propustné půdy. K ostatním rostlinám se dá skvěle zkombinovat.
Listopadky – Chryzantémy
Působivé v nádobách jsou také chryzantémy, zejména nízké, kompaktně rostoucí kultivary v pastelových odstínech mnoha barev. V nádobách vyniknou samostatně, ale i společně s dalšími rostlinami. Mají rády lehké a dobře propustné půdy.
Vřes – Calluna a vřesovec – Erica
K dispozici je několik odrůd, které se liší barvou listů i květů. Můžete zvolit vřesy se světle zelenou barvou listů v kombinaci s bílými květy nebo s tmavě zelenými větévkami a světle či tmavě růžovými květy. Uměle barvené vřesy nepůsobí přirozeně a brzy uschnou. Nekvetoucí odrůdy vřesů získají ohnivě červenou barvu.
Hebe
Husté, kompaktní keříky s drobnými, stálezelenými s malinkatými lístečky různých odstínů připomínají cypřišovité jehličnany. Drobné květy jsou karmínové až modré. Kromě Hebe můžete použít i zakrslé jehličnany.
Stříbřité kostřavy – Festuca a ostřice – Carex
Většina drobných, ozdobných trav je vhodná i do truhlíků. Kostřava je nízká travina, tvořící krásné, nízké, smaragdově zelené polštářky. Snese plné slunce i sušší, půdu. Ostřice jsou typické plnými, nikoliv dutými stébly. Jsou většinou vlhkomilné, v zajímavých barvách a s latovými květy a plody.
Okrasné zelí – Brassica
Okrasné zelí vám vydrží na balkoně klidně až do Vánoc. Oblíbené jsou různě zbarvené odrůdy okrasného zelí, které se vybarvují právě po prvních podzimních mrazech. Rostlina je nenáročná na pěstování a výsadbu.
Drátovec neboli krásnohlávek – Calocephalus brownii
Je původem z Austrálie. Rostlina má ráda mírnou zálivku, světlé slunečné stanoviště, propustnou půdu a přihnojení hnojivem pro balkonové rostliny. Kvete ne příliš výraznými žlutými květy. Vyniká krásně stříbřitými, drátovitými listy. Rostlina není mrazuvzdorná, ale vypadá nádherně i suchá.
Starček – Senecio
Tato rostlina se pyšní stříbřitě šedými listy. Ani tyto rostliny nejsou mrazuvzdorné, ale vypadají krásně svěží i suché. Vhodná je kombinace se světlými vřesy nebo s šedou kostřavou s názvem Festina. Výsadbu doplňte o okrasné dýně a tykvičky.
Skimie
Má lesklé a stálezelené listy. Na jaře má vonné bílé květy a na podzim se dočkáte oranžovočervených plodů v podobě peckovic. Nejsou jedlé a tvoří se jen na keřích se samičími květy rostoucích poblíž keřů se samčími květy. Některé keře mají i obojí květy společně. Bobulky vydrží na keřích až do zimy a jsou potravou i pro ptáčky.
Libavka – Gaultheria procumbens
Libavka poléhavá je vřesovcovitá rostlina, která vynikne hlavně na podzim. Stálezelený keř pochází z východu Severní Ameriky a vytváří velmi krásné, plazivé výhonky a roste spíše kobercovitě. Má tmavě zelené listy, květy mohou být jednotlivé nebo v hroznech, v barvě růžové, červené a bílé. Na keři se s chladným počasím objevují jasně červené plody podobné brusinkám a vydrží celou zimu.
Rozchodník – Sedum
Tato skupina dužnatých až sukulentních trvalek je částečně stálezelená a plně mrazuvzdorná. Jsou vhodné pro pěstování v nádobách a mají mnoho barevných odstínů i tvarů. Rozchodníky jsou velmi nenáročné, snadno se množí a rozrůstají.
Ilex – Cesmína
Cesmíny jsou ve většině druhů stálezelené keříky. Kvetou většinou žlutě a zralé plody jsou obvykle krásně červené, hnědé, černé nebo zelené. Listy jsou lesklé, zbarvení může být panašované do bíla i růžova a mají krásné zoubkovité okraje.
Zimostráz – Buxus
Zimostrázy jsou stálezelené keříky s jednoduchými kožovitými listy a nenápadnými květy. Do truhlíku zvolte zakrslé druhy. Mohou být světle panašované, což jim dodá na krásném vzhledu. Mají velmi malé nároky na pěstování.
Břečťan – Hedera
Břečťan patří mezi nenáročné popínavé rostliny a díky tomu dokáže velmi snadno zkrášlit jakýkoliv truhlík podle vašich představ. Varianty a barevné kombinace i břečtanů včetně těch žlutě či bíle panašovaných neznají mezí. Najdou si své místo v jakékoliv kompozici. Některé druhy se pěstují i jako pokojové rostliny.
Starček – Senecio
Na svých dlouhých stoncích nese tato krásná rostlinka listy připomínající korálky, jakoby navlečené na dlouhém stonku. Rostlina je převislá a velmi nenáročná. Listy jsou dužnaté a pokryté voskovou vrstvou. Velmi dobře odráží sluneční paprsky.