Bazén
Koupaní,  Zahrada

Vše o správném pH v bazénu       

Optimální hodnota pH vody v bazénu zaručuje čistou vodu a zdravé koupání. Jak snížit, zvýšit, měřit, zjistit a upravit pH vody v bazénu? Podívejme se na to.

Proč je hodnota pH bazénové vody důležitá

U všech přípravků, které se používají k údržbě vody v bazénu je zaručena nejvyšší účinnost právě díky uvedenému rozmezí hodnoty pH. Pokud se pH nepohybuje v daném rozmezí, účinnost upravujících a dezinfekčních přípravků se výrazně snižuje. Závadná bazénová voda má negativní vliv na tělo, bazén i jeho okolí.

Hodnota pH vyjadřuje kyselost nebo naopak zásaditost bazénové vody. Hodnota pH bazénové vody by se měla pohybovat v rozmezí 6,8 až 7,6, ideálně pH 7.

Nízké a vysoké pH vody v bazénu a zdravotní potíže

Pokud máte doma nový bazén, myslete na to, že nesprávné pH bazénové vody způsobuje podráždění očí a sliznic. Ve vodě se tvoří zelený či bílýmléčný zákal, k čemuž přispěje snížená účinnost chlorové i bezchlorové dezinfekce, ale i dezinfekce slanou vodou.

  • Vysoká hodnota pH vody v bazénu způsobuje zvýšení obsahu škodlivého vázaného chloru a voda většinou chlorem velmi zapáchá
  • Nízká hodnota pH vody v bazénu způsobuje blednutí barev materiálů, ze kterých je bazén vyroben, korozi kovových součástí i betonu v okolí bazénu.
Bazén se zastřešením

Jak zjistit hodnotu pH vody v bazénu

K dispozici je mnoho různých testerů. Mezi nejoblíbenější patří kapkové a tabletové testery, které bývají i v sadě pro měření chloru nebo aktivního kyslíku. Oblíbené jsou i proužkové a digitální testery. Hodnota pH se kontroluje pravidelně nejméně 1x týdně. Pro udržení čistoty vody pomůže i zastřešení bazénu.

Úprava pH vody v bazénu

Úprava pH vody v bazénu se sladkou i slanou vodou je snadná díky přípravkům pH plus pro zvýšení pH nebo pH mínus pro snížení pH, které jsou ve formě granulátu nebo v kapalné formě.

Použití kapalných přípravků se doporučuje z důvodu bezpečnosti především u bazénů s automatickým dávkováním. Přípravek pH mínus osahuje silnou kyselinu a při neodborné manipulaci hrozí poleptání pokožky a vdechnutí výparů.

Při snižování pH kyselinou sírovou či chlorovodíkovou (solnou) zakoupenou v drogerii neušetříte. Jejich koncentrace je asi 30 % a 1 l vás stojí ve výsledku mnohem více, než bezpečný přípravek pH mínus s koncentrací 99 % a 3 x vyšší účinností.

Pokud hodnota pH často kolísá, používá se přípravek alkalita plus, který hodnotu pH stabilizuje, oživí vodu a dodá jí jiskru. Nejprve změřte a upravte hodnotu pH pomocí přípravků. Hodnotu alkality můžete změřit i pomocí testeru alkalita.

albixon_bazeny

Bazénová voda a modrá skalice

Skalice modrá neboli pentahydrát síranu měďnatého (CuSO4) se používá i pro úpravu vody v bazénech. Modrá skalice je ale toxická, při požití způsobuje zvracení a průjmy s příměsí krve. Navíc je velice nebezpečná pro vodní organismy. Při předávkování v bazénové vodě hrozí zelené blond vlasy a zdravotní problémy.

Dávkování modré skalice

Dříve byla doporučována dávka modré skalice 5 g na m3 vody. Objevují se však názory, že i tato dávka je pro tělo škodlivá. Složitá je i kontrola množství aktivní látky ve vodě. Testry na modrou skalici jsou málo dostupné. Modrá skalice z vody navíc nevyprchá a mizí z vody velice pomalu.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *