Zateplená fasáda domu potřebuje pravidelnou péči, aby vám dlouho sloužila a plnila svou ochrannou funkci. Pro pravidelnou údržbu byste si měli vybrat společnost se zkušenostmi a dobrými referencemi jako je například společnost ARS.
ARS na trhu působí přes 20 let, za tu dobu získala firma bohaté zkušenosti s čištěním nejrůznějších typů fasád. Kromě bytových a rodinných domů často spolupracuje s památkáři na údržbě historických budov u nás i v zahraničí.
Jak efektivně pečovat o fasádu?
Moderní zateplené fasády by měly vydržet alespoň 25 let, tedy za předpokladu, že se o ně budete dobře starat. Měli byste tedy dodržovat základní pravidla, která vám pomohou udržet fasádu ve formě.
Pravidelná prohlídka
Fasáda má pět hlavních nepřátel: UV záření, povětrnostní vlivy (především vodu), vzdušnou špínu, řasy a plísně. Je zcela přirozené, že se na fasádě zachycují vzdušné nečistoty i spory řas a plísní. Nečistoty zadržují vodu, ta v zimě zmrzne a rozruší povrch omítky. Řasám a plísním se daří především na severních a severozápadních stranách domů, kam méně svítí slunce. Sluneční svit totiž působí jako desinfekce, nicméně obsahuje UV záření, které na fasádu také působí degradačně.
Z tohoto důvodu byste měli sledovat celkovou čistotu domovní omítky průběžně po celý rok a v případě výraznějšího zešednutí (špína), nebo při rozsáhlejším výskytu zelených nebo černých skvrn na fasádě, povolejte specializovanou firmu.
Minimalizovat rizika
Snažte se nezastiňovat severní a severozápadní stranu domu další výstavbou a výsadbou. Tím by vznikly výhodnější podmínky pro růst řas a plísní. Pořizujte si fasádu, která co nejméně zadržuje vodu, a je co nejhladší. To omezí možnost usazení špíny i spor plísní.
Citlivé čištění
Neodborné zásahy by mohly fasádu nenávratně poškodit, ztratila by tak svou funkci. Kromě toho je také potřeba mít na paměti, že každý typ fasády se čistí jinak, jedno mají však společné, nikdy byste neměli používat obyčejnou tlakovou vodu. Tlaková voda na domovní obálku působí jako soustředěný paprsek studené vody, který snadno poruší celistvost fasády narušené například dlouhodobým působením UV záření, nebo plísní či řas. Tlak vody je sice možné regulovat, čím je nižší, tím déle mytí trvá.
O mnoho vhodnější je tedy parní čištění, díky kterému se pravděpodobnost škody minimalizuje. Při parním čištění se uvolňují nečistoty díky vlastnostem páry a ne působením proudu vody, což je podstatně šetrnější k fasádnímu povrchu. Díky výsuvným plošinám mohou pracovníci čištění provádět bezpečně i na výškových budovách.
Vedle čištění wapkou, které se příliš nedoporučuje a čištění párou, je tu ještě čištění pomocí ohřáté až horké demineralizované vody ve spojení se speciální hlavicí s nízkým tlakem. Odborníci vyberou nejlepší způsob, který bude k vaší fasádě co nejšetrnější.
Dlouhodobá prevence
Vyčištění fasády je jedna věc, ale ochrana fasády tím zdaleka nekončí. Po vyčištění fasády je potřeba aplikovat na ni ochranný nátěr. Pokud použijete chemické biocidní prostředky, musíte tento postup opakovat nejpozději za pět let.
Výběr firmy
Při výběru firmy, která bude vaši fasádu mýt a aplikovat na ni ochranný nátěr, se zajímejte o čisticí technologii, kterou firma používá. Vždy se ptejte na to, zda firma používá demineralizovanaou vodu, parní čištění či tlakové mytí wapkou, zda mají k dispozici zdvižné plošiny a také co ví o vašem typu fasády. Možná se vám může zdát takové výběrové řízení zbytečně zdlouhavé, ale buďte si jisti, že se tak postaráte o to, že vyberete vhodnou firmu. Díky tomu také fasáda vašeho domu vydrží předpokládaných 25 let. V opačném případě se vystavujete riziku, že budete muset řešit renovaci fasády mnohem dříve.