Slaná bazénová voda v domácích bazénech a umělých koupalištích je v poslední době fenomén. Pokud uvažujete o změně přípravků bazénové chemie s obsahem aktivního chloru a pořízení salinizační jednotky, v dnešním článku se od nás dozvíte všechny potřebné informace.
Přechod na slanou vodu v bazénu
Údržba bazénové vody pomocí soli minimalizuje při správné funkci salinizační jednotky potřebu aplikace chlorových přípravků bazénové chemie. Při přechodu na slanou bazénovou vodu není nutné bazén vypouštět a můžete využívat i solární ohřev vody v bazénu. Slaná bazénová voda o koncentraci soli asi 7x menší než v průměrné mořské vodě však působí korozivně na materiály.
Vhodné materiály a komponenty
Veškeré bazénové příslušenství, technologie a komponenty včetně povrchu bazénu a přilehlých ploch musí být vyrobeny z materiálů, které jsou vůči působení slané vody odolné, nekorodují a jsou k tomu určeny. Je třeba investovat do salinizační jednotky a instalovat ji do bazénové technologie.
Jak upravovat bazénovou vodu pomocí soli
Sůl neboli chlorid sodný slouží po rozpuštění v bazénové vodě jako potenciální zdroj aktivního chloru. V salinizační jednotce pak probíhá elektrolýza slané bazénové vody a vzniká plynný chlor, který se ihned ve vodě rozpouští za vzniku chlornanu nebo kyseliny chlorné, což jsou jedny z forem aktivního chloru. Míra jejich výskytu ve vodě se odvíjí od hodnoty pH. Bazénová voda je upravována pomocí chlornanu, který se díky salinizační jednotce vytváří přímo v bazénové vodě a není třeba jej do vody dávkovat v podobě roztoku chlornanu sodného nebo granulátu chlornanu vápenatého.
Množství soli obsažené v bazénové vodě, potřebné pro optimální funkci salinizační jednotky, se pohybuje v rozmezí 4 až 6 kg/1000 litrů bazénové vody.
Jak instalovat salinizační jednotku a jakou zvolit sůl
Řiďte se návodem a pokyny výrobce či prodejce. Zařazení salinizační jednotky do bazénové technologie lze provést při stavbě nového bazénu i při úpravě stávající technologie. Ceny salinizačních jednotek se pohybují v řádu jednotek až desítek tisíc korun. Sůl kamennou pořídíte levněji než mořskou. Na salinizační jednotku nemá druh soli vliv. Důležitá je čistota soli a optimální je čistý chlorid sodný. Nepoužívejte běžnou potravinářskou sůl s přídavkem jodidů či fluoridů.
Bazénové pH můžete vyvážit pomocí ručního dávkování pH do bazénu, anebo komfortnější poloautomatického či automatického dávkování pH, ke kterým pak potřebujete nějaké dávkovací čerpadlo nebo dávkovací čerpadlo s měřící elektrodou a tekuté pH v barelu.
Hodnoty pH bazénové vody
Při elektrolýze vody v salinizační jednotce postupně dochází ke zvyšování hodnoty pH bazénové vody. Pro optimální rozmezí bazénového pH 6,8 až 7,5 se aplikují přípravky pro snižování hodnoty pH pH minus. Nutná je pravidelná kontrola hodnoty pH či koncentrace aktivního chloru bazénovým testerem alespoň 1x za 14 dnů. Při zhoršení kvality vody jsou nutné vločkovače a projasňovače pro odstranění zákalu, přípravky pro snížení tvrdosti vody a pro intenzivní šokovou chloraci.
Nejčastější dotazy
Sůl se z vody neodpařuje, proto ve vodě vydrží tak dlouho, dokud se vodu v bazénu nerozhodnete třeba i po několika letech vyměnit. Důležitá je proto pravidelná kontrola a úprava vody v bazénu.