ložnice
Interiér

Nakoukněte do ideální ložnice: Co v ní nesmí chybět a co sem naopak nepatří?

Při aranžování domova věnujeme často více pozornosti místnostem, ve kterých trávíme nejvíce času – a právě sem také směřujeme své návštěvy. Soustředíme se tak na obývák či jídelnu, zatímco taková ložnice zůstává cizímu oku často uzavřená.

Samozřejmě, davy návštěv vaší ložnicí procházet nemají, to ale neznamená, že byste jí při své péči o domácnost měli opomíjet. Právě ložnice si svůj díl pozornosti zaslouží, je přece místem, ve kterém načerpáváte energii na další den. 

Jak tedy na to?

Zaměřeno na barvy

Barvy jsou samozřejmě ošemetné téma, protože co člověk, to jiný vkus. U ložnice by ale měla ustoupit vášeň před praktičností

A co je praktické, bavíme-li se o ložnici? Přece to, co vám umožní klidně spát.

Názory týkající se ideálních barev do ložnice se částečně rozcházejí. Jedna barva zde ale vyčnívá a patří mezi ty nejdoporučovanější. Která? Modrá! Vůbec nejlepší je světle modrá, která navozuje pocit klidu, relaxace a psychické pohody.

modra_ložnice

Dále naleznete mezi doporučovanými barvami zelenou a fialovou, ovšem za předpokladu, že nepůjde o křiklavé odstíny. Lze také přemýšlet nad žlutou, opět však platí, že méně je více.

Velké NE patří velmi sytým a agresivním barvám. V ložnici by se tedy měla co nejméně objevovat červená, zářivá oranžová či sytá šedá nebo kombinace černé a bílé.

Barvám na stěnách byste měli podřídit výběr koberce. Ten by měl být spíše jednobarevný, s nižším vlasem, do kterého se nezachytává tolik prachu. Pokud ale kobercům neholdujete, samozřejmě vás nenutíme je do ložnice dávat. 

Jistě však oceníte alespoň malé běhouny po stranách postele, díky kterým nebudete po ránu pokládat chodidla na chladnou podlahu.

Zapřemýšlejte nad osvětlením

Je třeba vybírat jiná světla do chodby a jiná do ložnice. Zní to logicky? Ano, ale často se na to zapomíná.

Hitem současné doby jsou bodová světla zabudovaná nad postelí nebo u šatních skříní. Stálou klasikou je lustr umístěný uprostřed stropu, avšak s tím, že do něj vybíráme méně intenzivní žárovky.

Zde záleží, zda rádi před spaním v posteli čtete, nebo do ložnice chodíte opravdu jen spát.

V případě, že do postele opravdu jdete hned spát, pak vám v ložnici postačí výše zmiňovaná bodová světla. Čtenáři však ocení světlo přímo u hlavy postele. V obou případech je rozhodně lepší, pokud máte jeden hlavní zdroj světla, který vám slouží při pohybování se po ložnici a oblékání, a druhý menší zdroj u postele.

A pokud patříte mezi náročnější uživatele, doporučujeme světla s nastavitelnou intenzitou svícení, které můžete upravovat dle situace.

Srdce ložnice: postel

Postel je samozřejmě alfou a omegou každé ložnice. Jejímu výběru je třeba věnovat se opravdu pečlivě. Velikost postele každý vybírá dle svých spících zvyků – tulivější páry si vystačí s menšími rozměry než sólisté milující spoustu prostoru kolem sebe. 

Dobré je zamyslet se nad výškou postele. Pokud máte menší děti, hodí se nižší konstrukce, ale v případě, že chcete využívat prostor pod postelí k ukládání lůžkovin, budete se muset dívat po vyšších modelech.Při výběru nepodceňte nosnost konstrukce. Přílišná zátěž může zapříčinit zakřivení nosných částí, což vede k nepříjemnému skřípění, které vás může během noci budit.

loznice

A jak vlastně vybírat matraci? Ani na tuto otázku neexistuje jednotná odpověď. Zde obzvlášť doporučujeme poradit se s odborníky a vyzkoušet jejich tvrdost na prodejně.

Obecně platí, že měkká matrace je vhodná pro osoby s nižší hmotností, případně na občasné přespávání. Pro správnou podporu páteře se hodí elastické matrace, které dokáží kopírovat tvar těla. Tvrdé matrace se doporučují spíše pro osoby mohutnější stavby.

Pro páry lze doporučit matrace s dvojí tvrdostí. Ty jsou strukturovány tak, že jsou z jedné strany měkčí, z druhé pak tvrdší. Při otáčení tak máte možnost volby. Tvrdost matrace záleží na materiálu – lze vybírat z pružinových variant, latexu, gelu či různých druhů pěn. Jysk leták vždy viditelně uvádí, z jakého materiálu jsou matrace vyrobeny.

Při nákupu myslete také na alergie a hledejte matrace, které jsou hypoalergenní.

Co do ložnice nepatří?

Do ložnice jsou často umístěny šatní skříně, což je naprosto v pořádku. Šatní skříně by však rozhodně měly být uzavřené, knihovny by pak neměly mít mnoho různorodých poliček. To totiž svádí ke zdobení volných prostorů dekoracemi. S dekoracemi jako takovými problém není, jedná se však o typické lapače prachu.

A zrovna prachu je v ložnici kvůli lůžkovinám opravdu spoustu.

Pokud ale chcete dozdobit volné prostory, místo klasických dekorací zvolte rostliny. Ideální jsou nekvetoucí, zelené rostliny, které nevyžadují moc péče – díky tomu nebudou strádat, když na ně jednou za čas zapomenete se zaléváním. Občas byste si ale měli udělat chvilku na to, abyste jejich listy očistili od prachu.

Kvalitnímu spánku brání elektronika, proto by televize i rádio mělo zůstat za jejími dveřmi. Do ložnice také nepatří pracovní stůl, odpadkový koš ani koš na špinavé prádlo.

A co obrazy na stěnách? Zde platí to stejné, co pro barvy. Extravagantní a barevná díla je vhodné umístit spíše do chodby nebo obývacího pokoje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *