Monstery mají v našich domech a bytech své místo již po dlouhou dobu. Víte jak tuto okrasnou rostlinu se zvláštními děrovanými listy pěstovat, aby se jí dařilo?
Monstery jsou tropické liány z rodu Áronovitých a pocházejí z tropických oblastí Jižní, Střední a Severní Ameriky. Známe 22 původních druhů a k tomu přibylo mnoho vyšlechtěných kultivarů. V přírodě se monstery šplhají vzhůru ke světlu po kmeni stromu. Využívají vzdušné kořeny, kterými se přichytávají a pnou až do výšky 20 metrů. Pokud vzdušné kořeny dorostou až k zemi, velmi dobře zakoření a dávají rostlině stabilizační podporu. Dnes monstera patří mezi oblíbené pokojovky.
Nejznámější druhy monster
Monstery získaly svůj název podle velkých děravých listů, které na jejich objevitele působily dost monstrózně. Mezi 2 nejběžnější druhy monster patří velmi rychle rostoucí Monstera deliciosa a Monstera adansonii nebo také Monkey Mask s menším vzrůstem. Oblíbenou rostlinou s děrovanými listy je i menší Monstera Minima, která však nepochází z rodu monster, její botanický název je Rhaphidophora tetrasperma. Má podobné nároky na pěstování.
Koupit nebo nařízkovat
Monstera se dobře množí, proto si můžete vzít od někoho řízek. Monsteře stačí nařízkovat stonek se vzdušnými kořeny, vložit ho do vody nebo vlhké půdy a za pár týdnů vyžene kořínky. Tím si značně usnadníte pěstování draceny . Můžete si také zakoupit již zakořeněnou monsteru v květináči. Jelikož se monstera výrazně rozrůstá, je třeba asi každé dva roky vyměnit květináč za větší, aby její kořeny měly dostatek prostoru. Doporučujeme přidat do květináče také oporu, protože monstera je liána a v přirozeném prostředí se pne po okolních stromech.
Pěstování monstery
Monstery nejsou náročné. Druh Deliciosa vyžaduje více prostoru. Mají rády teploty v rozpětí 14 až 20 °C, zvládnou však i nižší a vyšší teploty včetně polohy poblíž topení. Jsou vlhkomilné a mají rády rosení. Současně jsou velmi odolné a zvládnou i sušší vzduch. Mají rády rozptýlené světlo s občasným sluncem nebo polostín. Snesou ale i ztížené světelné podmínky chodeb a tmavších koutů pracovišť a kanceláří.
Jak monsteru zalévat
Monstery zalévejte hodně hlavně přes léto. Občas je přihnojte kombinovaným hnojivem pro pokojové rostliny a přes zimu zálivku omezte. Při nedostatku vláhy může monstera způsobit ztrátu listů, obecně ale monstera snese i krátkodobé sucho. Pokud vám doma chřadne, protože ji nestačíte zalévat, pořiďte si třeba kaktus. Můžete vzdušné kořeny zastrčit do lahve s vodou nebo do hlíny. Urychlíte tak vývoj nových listů i růst celé rostliny.