Častým problémem u přestavby starého domu na nový bývá výška místnosti. Mnoho lidí tuto přestavbu plánuje jako východisko z problému. Nových parcel a stavebních možností totiž stále ubývá, a proto se rekonstrukce starých nemovitostí dostávají na pořad dne.
Během této přestavby však mohou nastat komplikace ohledně světlé výšky jednotlivých pokojů, což je pochopitelně problém.
Proč je výška stropu tak důležitá?
Samotnou světlou výšku pokoje stanovuje stavební norma ČSN 734301, která pamatuje na to, kolik prostoru máte mít v které místnosti. Především dbá na to, aby v každé místnosti bylo dostatečné množství vzduchu, protože v opačném případě by mohlo dojít k velice nepříjemným komplikacím.
Hlavními důvody, proč je výška stropu tak důležitá, jsou zejména důvody hygienické, ale také požární a v neposlední řadě také bezpečnostní. Stejné předpisy platí ve všech zemích Evropské unie, takže nezáleží na tom, zda budete stavět u nás nebo v Německu.
Jak světlou výšku místnosti změřit?
Výška jednotlivých místností se počítá jako takzvaná světlá výška pokoje. Rozměr je počítán mezi podlahou a nejnižším bodem stropu, což může být například spodní hrana trámu nebo výklenku.
V každé místnosti bude pravděpodobně tento bod jiný. Musíme také dodat, že jednotlivé rozměry se liší podle užitného druhu prostoru. Obývací prostory se například diametrálně liší od prostor pro osobní hygienu.
Jak by měly být pokoje vysoké?
Jak už bylo řečeno, jednotlivé výšky se liší podle užití dané místnosti. Prostory rodinného domu, do kterých se vstupuje, musí být vysoké minimálně 2,1 metru, u sušáren, prádelen a žehlíren je minimální výška stanovena na 2,3 metru.
Stejný rozměr platí také u obytných místností v podkroví a prostorů pro osobní hygienu. Oproti tomu obytné místnosti rodinných domů musí být vysoké 2,5 metru a místnosti v bytových domech dokonce 2,6 metru.
Jak je to u místností se šikmým stropem?
Jak jste jistě pochopili, místnosti se šikmým stropem mají úplně jiné požadavky. Nelze v nich totiž vyhledat nejnižší bod, podle kterého by se výška místnosti určila. Pokud byste tak učinili, byly by všechny místnosti tohoto druhu extrémně nízké.
Jestliže má daný prostor skosené stropy, musí být jeho minimální výška nejméně nad jednou polovinou podlahové plochy vymezené rovinou kolmo k rovině podlahy, protínající rovinu zkoseného stropu ve výšce 1,3 metru nad podlahou.
Výšku stropu rozhodně nepodceňujte
Zmíněnou normou byste se určitě měli řídit nejen při rekonstrukci, ale také při stavbě nového domu. Při jejím nedodržení vám totiž hrozí nemalé problémy při kolaudaci. V nejhorším případě vám budova nebude zkolaudována a vy navíc budete muset všechny nedostatky opravit na vlastní náklady. Předělání stropů v již postaveném domě pak rozhodně není levnou záležitostí.
Ať se chystáte na rekonstrukci domu starého nebo budete stavět dům nový, pečlivě si prostudujte veškeré normy. Jejich nedodržení by vás později mohlo vyjít zatraceně draho.