I v malé kuchyni se nemusíte nechat omezovat prostorem. Dejte průchod svoji fantazii a usměrněte ji praktičností. Jak funkčně zařídit malou kuchyň, aby v ní nic nechybělo? Máme pro vás pár rad.
Dbejte na správné uspořádání pracovních zón. Jednotlivé úkony na sebe při vaření postupně navazují. Zajistěte si prostor na přípravu jídla mezi varnou deskou a dřezem. Klidně si kuchyň změřte a pak nakreslete. Malá kuchyň má totiž i své výhody. Určitě se v ní při vaření tak nenaběháte a snadno ji udržíte uklizenou. Jídelní sety v podobě jsou součástí každé kuchyně. Nezapomeňte na stůl a židle.
Výběr spotřebičů
Myčku do malé kuchyňky asi nevměstnáte, dělají se však i malé přístroje. Malou seženete i lednici. Pokud moc nevaříte a bydlíte ve dvou či sami, bude vám stačit hluboký dřez bez odkapávací plochy, kam se vejde víc nádobí. Odkapávač můžete mít odložený třeba na kuchyňské lince či ve skříňce. Pokud moc nevaříte, bude stačit varná deska s dvěma plotýnkami. Vhodná je nástěnná digestoř, nad kterou dáte i skříňku. Troubu uložte pod varnou desku. Klidně může mít menší rozměry.
Kuchyňská linka
Využijte maximum prostoru. Vsaďte na horní skříňky, klidně až do stropu a pořiďte si schůdky. Do horních polic dejte potřeby na vánoční či velikonoční pečení, přístroje a pomůcky, které nepoužíváte denně. Dnes pořídíte i malou sektorovou kuchyň, nemusíte hned volit kuchyň na míru. Využijte praktické zásuvky, pořadače, organizéry, věšáky, magnety i police.
Jídelní kout v malé kuchyni
Pokud bydlíte sami, nebo jen dva, možná vám postačí místo stolu jen bar. Pro rodinu je však vždy vhodnější klasický jídelní stůl se 4 židlemi. Zvolit lze i stohovatelné nebo skládací židle, které výrazně šetří místo a jsou skladné. Přemýšlejte, zda si koupíte jídelní stůl a židle samostatně, nebo vsadíte na soupravy. Nejtrvanlivější jsou jídelní sety dřevěné. Mohou být však i z lamina, kovu plastu či kombinované. Malou kuchyň oživí výrazné barvy. Nadčasové jsou barvy neutrální a přírodní dřevo.