Lahodný čekankový sirup vyrobený z květů i kořene čekanky si můžete připravit sami velmi snadno. Je vhodný zejména pro podporu imunity a dá se použít k běžnému doslazování pokrmů i nápojů. Pomůže také při potížích s játry a se žlučníkem.
Sirup z květů čekanky
Čekanka obecná je léčivá bylinka s jasně modrými květy, která má kromě posílení imunity pozitivní vliv na trávení i na kvalitu zubů. Jak si z ní připravit lahodný sirup?
Ingredience:
- 1 šálek čerstvých okvětních lístků čekanky
- 3 šálky cukru
Postup přípravy:
Okvětní lístky čekanky natrháme, nasekáme je nadrobno a rozdrtíme, nejlépe v kameninovém hmoždíři. Nadrcené květy pak smícháme s cukrem, vložíme do nádoby s dobrým uzavíráním a postavíme je na slunečné místo. Macerováním květů se začne po několika dnech tvořit tekutina. Čekankový sirup užíváme po lžičkách, nebo jej používáme k doslazování tekutin a pokrmů.
Čekankový sirup za tepla či za studena
Pokud čekankový sirup následně zakonzervujete vařením, nebude mít tolik vitamínů a chuti jako sirup připravený bez zahřívání, ale na druhou stranu si můžete být jisti, že vysoké teploty zničí veškeré nežádoucí mikroorganismy a déle vám vydrží.
Sirup z kořene čekanky
Ingredience:
- ½ sklenice sušeného kořene čekanky
- ½ sklenice vody
- 1 sklenici sladidla, například xylitol, který obsahuje nejméně sacharidů
Postup:
Do hrnce nalijte vodu a přiveďte k varu. Pak přidejte kousky kořene z čekanky a vařte na malém plameni asi 10 minut. Potom opatrně vyndejte kořeny z čekanky a přidejte do vody sladidlo. Nejdříve dejte půl sklenice a pak postupně přidávejte podle požadované hustoty sirupu. Jakmile bude mít sirup ideální konzistenci, odstavte ho z plamene, přeceďte jej přes sítko a skladujte v uzavíratelných nádobách.
Výhody konzumace čekankového sirupu
- Obsahuje jen velmi málo sacharidů a kalorií
- Dá se konzumovat při ketonové a nízkosacharidové dietě
- Vzhledem k nízkému glykemickému indexu je vhodný pro diabetiky
- Je bez lepku a laktózy, vhodný při intoleranci na laktózu, celiaky i vegetariány
- Obsahuje vlákninu inulin, což je známé prebiotikum
- Podporuje peristaltiku střev a snižuje chuť k jídlu
- Má příjemnou sladkou chuť
- Dá se konzumovat na mnoho způsobů
- Má dostatečně hustou konzistenci a dá se natřít i na chléb jako med z pampelišek
Co je to inulin
Rozpustná vláknina inulin se získává z luštěnin nebo kořene čekanky. Má nasládlou chuť, hodí se při pečení sladkých moučníků, do obilné kaš a využít na smoothie recepty. Na trhu je dostupný i čekankový sirup, který má na rozdíl od jiných sirupů 95 % vlákniny. Dají se s ním osladit palačinky i lívance, aniž byste navýšili množství cukru ve stravě. Zkuste ho proto v domácnosti zařadit do svého jídelníčku.
Prospěšnost inulinu
Inulin má schopnost vázat karcinogenní sloučeniny, jako jsou těžké kovy, pomáhá ke zlepšení činnosti střev i vyprazdňování a detoxikuje tělo. Podporuje vstřebávání vápníku, posiluje mineralizaci kostí a zubů a je prevencí osteoporózy. Podporuje tvorbu žluči, část žlučových kyselin se ve střevě navazuje na rozpustnou vlákninu a vytvoří se z nich méně cholesterolu.
Často kladené otázky
Čekankový sirup sladí stejně jako med a dá se použít místo cukru. Dávkování je tedy podobné jako při slazení cukrem nebo medem.
Sirup z kořene čekanky má příjemnou chuť, je sladký, jemnou vůni a polotekutou medovou konzistenci. Navíc obsahuje jen zanedbatelné množství cukru.