Jakmile se začnou andulky chystat na hnízdění a jsou připraveny na výchovu nové generace zhruba, je ten pravý čas jim připravit hnízdní budku. Jak vyrobit budku pro andulky?
Kdy hnízdí andulky
U andulek začíná čas hnízdění v únoru a březnu. Samička snese 3 až 6 vajec a z nich se za 18 až 20 dní vylíhnou mláďata. V přírodě si andulky vybírají pro hnízdění dutiny stromů, skalní skuliny a škvíry ve strmých kopcích, kde si budují hnízdo. Doma pro ně musíte budku vyrobit sami, pokud ji nechcete koupit.
Pokud nežijí vaše andulky v prostorné voliéře na zahradě, vchod do ptačí budky by měl být z klece, ale budka by měla být umístěna mimo klec, aby nezabírala místo.
Co je třeba pro výrobu ptačí budky pro andulky
- Ideální rozměr budky pro andulky je 15 x 15 x 25 cm
- Otvor pro vlet do budky má mít průměr 5 cm
- Budce pro andulky nesmí chybět odklápěcí střecha pro kontrolu a čištění
- U vletového otvoru umístěte malé bidýlko
- Dřevěná prkénka, překližka, OSB desky nebo vydlabaný kmen stromu
- Panty na odklápění střechy
Jak na výrobu ptačí budky pro andulky
Nejprve si nařežte si destičky v požadovaných rozměrech a vytvořte vletový otvor. Během řezání si zajistěte bezpečí při práci v dílně a použijte ochranné pomůcky. Pak sestavte dohromady základnu a stěny a přidělejte na panty horní odklápěcí díl střechy. Následně přidejte malé bidýlko u vletového otvoru.
Spodní část hnízdní budky doporučujeme vypodložit nepromokavým materiálem. Vnitřek budky pro andulky pak vystelte materiálem udržujícím vajíčka v teple. Mohou to být hobliny nebo seno. Uprostřed výstelky udělejte důlek, aby samička výplň nevyhazovala a neodmítla v budce hnízdit.
Hnízdění andulek podpořte výživnější stravou
V době námluv nezapomínejte na speciální, výživnou a o dost vydatnější stravu pro andulky. Důležitá je sepiová kost, která je cenným zdrojem vápníku pro podporu tvorby skořápek u vajíček. Běžné krmivo by mělo proto být v období hnízdění obohaceno o vitamíny a minerály.
Čím doplnit stravu pro andulky v době hnízdění
Kupte andulkám vaječnou směs, nebo jim dejte drcené vařené vejce. Přidejte k tomu kvůli vápníku na prach rozbité vaječné skořápky. Ke stravě přidejte naklíčená semínka a pšenici. Přidejte mladou trávu na zobání. Vynechejte ji ale mezi 1. až 7. dnem líhnutí, jinak hrozí průjmy a úhyn. Přidat můžete i čerstvé větvičky ovocných stromů na ozobávání. Po vylíhnutí mláďat přejděte na běžnou stravu, aby samička moc brzy neodstavila mláďata a nechtěla znovu hnízdit.
Čím andulkám přilepšit a jak je krmit
Andulkám můžeme přidat tekuté kapky a vitamínové směsi pro andulky. Krmení se v době hnízdění andulek značně liší. Do vylíhnutí prvního vajíčka musí být bohaté na živiny. V době líhnutí musí být zase nutričně chudší. Pak se postupně přidávají další živiny pro podporu vývinu mláďat. Vhodné jsou třeba žloutky.
I když jste milovníci chovného ptactva, možná se vám nelíbí, že vám na balkon či terasu nalétávají holubi či vrány znečišťující prostředí. Podívejte se proto, jak vypadá účinná ochrana proti ptactvu.
Často kladené dotazy
Pokud se andulce do budky nechce, nedávejte piliny do budky, ale poházejte je na zem voliéry. Sama si je pak nanosí. Samička může odmítnout sedět na vejcích, když neslyší svého samčího partnera, jak u budky cvrliká. Nechte jej proto blízko budky.