Domácnost

Jak se zaručeně zbavit červotoče ze dřeva?

Červotoč patří dlouhodobě k největším škoditelům na zabudovaném dřevě. Pokud ve starých trámech uslyšíte podivné zvuky chroupání, máte pravděpodobně tu čest právě s červotočem. V dnešním článku si představíme pár tipů, jak se červotočů zbavit, ale hlavně jak proti nim dřevo preventivně ochránit.

Jak poznat červotoče?

Jestliže na podlaze neustále nacházíte piliny a slyšíte podivné chroupání, velmi pravděpodobně se do dřeva ve vašem domě dal červotoč. Na napadeném nábytku si také můžete všimnout výletových otvorů. Existuje několik druhů těchto škůdců, z nichž mezi ty nejčastější se řadí červotoč proužkovaný nebo červotoč umrlčí.

Pro správný vývoj potřebují, aby se vlhkost samotného dřeva pohybovala lehce pod hranicí dvaceti procent a vlhkost vzduchu okolo 75 procent. Takové podmínky jsou pro vývoj červotoče prakticky ideální.

Pokud je ovšem dřevěný nábytek ve velmi chladné nebo naopak velmi horké místnosti, nemáte se čeho bát. Parazity při extrémních teplotách ochromí teplotní šok.

Jak se červotoče zbavit?

Po zjištění červotoče je potřeba co nejrychleji zakročit, abyste minimalizovali škody na vašem dřevěném nábytku. Jen tak se totiž nezastaví, a je proto zcela zásadní zamezit jeho dalšímu rozšíření. Jedním z řešení je aplikace speciální impregnace, kterou je možno nanášet klasickým štětcem.

Chemická likvidace

V takovém případě je ovšem možné, že se látka nedostane dostatečně hluboko do dřeva, a tudíž nebude moci působit přímo na larvy červotoče. Pokud se totiž larvy cítí ohroženy, prokoušou se hlouběji do dřeva a nelze je pomocí impregnačního nátěru zahubit. V takových chvílích je nutné vydat se cestou chemické likvidace.

Jaké jsou další způsoby zahubení červotoče?

Mezi nejúčinnější metody, jak červotoče zahubit, patří mikrovlnné záření. Funguje na principu ohřevu materiálu obsahujícího vodu za pomoci elektromagnetického vlnění vysoké frekvence. Jak už bylo řečeno, červotoči jsou velice náchylní na vysoké teploty, a proto jsou za pomoci záření spolehlivě zničeni.

Mikrovlnné záření má však jednu zásadní nevýhodu a tou je fakt, že dřevo dlouhodobě nechrání proti opětovnému napadaní červotoči. Nyní je moderní použití ionizujícího gama záření, které na suché dřevo nepůsobí, ovšem samotné larvy napadne okamžitě. Tato metoda je vhodná pouze pro dřevěný nábytek nebo menší kusy dřeva, neboť rozměry ozařující místnosti jsou omezené.

Jaká existuje prevence proti červotočům?

Nejúčinnějším způsobem, jak se červotoče zbavit, je pochopitelně prevence. Pokud si jej do dřeva nepustíte, nemusíte později řešit jeho odstranění. Jestliže se rozhodnete pro pořízení dřevostavby, doporučujeme jako hlavní stavební materiál použít vysušené řezivo, které má snížený obsah vlhkosti.

Netrápí-li vás otázka ceny, doporučujeme zakoupení dřeva výhradně z listnatých stromů, protože ty jsou červotočem napadány velmi zřídka.

Základní povrchová vrstva nábytku by jej měla ochránit. Na tento fakt však nespoléhejte, nejdůležitější ze všeho je prevence.

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *