Jak se starat o zahradu během listopadu? Tuto otázku si pokládá každý majitel zahrady, který se chce o svou zahradu postarat, jak se sluší a patří. Navíc každý majitel zahrady je si vědom toho, že sněhová přikrývka může napadnout každým dnem, proto musí zahradu na dlouhé zimní období připravit. Abyste nezapomněli na nic, co na zahradě musíte vykonat či stihnout udělat, přinášíme vám pár tipů, které rozhodně oceníte. Zahrada vám následně za takovou péči poděkuje tím, že do jara vstoupí v plné kráse.
Jak se během listopadu starat o okrasnou zahradu?
Během listopadu se sbírají plody dřevin, které následně využijeme při dalším množení. Sbírají se zejména plody kdoulovce, také hlošiny nebo cesmíny. Dřeviny je možné ještě během listopadu zasadit – vysazujeme však dřeviny jen a pouze z kontejnerů.
Listopad se také nese ve znamení zazimování zahrady. Musíme tedy všechny květiny připravit na rapidní ochlazení se. Například k pěnišníkům musíme přisypat vrstvu substrátu, který bude sloužit jako ochrana před chladem a mrazem. Mladé bambusy si vyžadují přikrývku v podobě listí a chvojí. Chvojí je ideální pokrývka i pro levandule, které mimochodem seřežeme až na jaro, nyní tak lépe odolají mrazu.
Co se týče spadaného listí, nemusíte ho shrabávat. Slouží jako hnojivo nejen pro trávník, ale také pro rostliny. Listí z ovocných stromů je možné dát do kompostu, dubového či ořechového listí se ale zbavte jinak – obsahují mnoho tříslovin, které se dlouho rozkládají.
Během listopadu také naposled posečeme trávník, choulostivé trvalky zazimujeme. Zahrada následně bude připravena na zimu.
Jak se během listopadu starat o užitkovou zahradu?
I užitková zahrada vyžaduje trochu péče. Jestliže je půda ještě živá, není zamrzlá, můžeme vysázet mrkev, cibuli nebo česnek. Pokud zasejeme zeleninu nyní, budeme se radovat z dřívější jarní úrody. Koncem listopadu je nutné přeházet kompost, vypustí se také voda ze všech nádrží, uzavírá se přívod vody a mimo jiné se musí odpojit hadice. Pařeniště se musí vyprázdnit, sklízíme zbylou úrodu.