Zahrada

Jak postavit pergolu svépomocí?

Pergoly jsou v dnešní době velice populární, neboť představují jedno z mála míst, v němž může člověk relaxovat. Jde o ideální prostor, kde si můžete takzvaně vyčistit hlavu od každodenních problémů a kde se můžete sejít s přáteli na skleničku něčeho dobrého. Stavba takové pergoly by mohla některým kutilům přidělat vrásky na čele, a proto se dnes podíváme jak na to.

Kam pergolu umístit?

Nejprve je nutné si rozmyslet, k jakému účelu se vlastně bude pergola používat. Pokud ji budete mít pouze pro svůj osobní odpočinek, měla by být dostatečně ukryta před zraky ostatních, aby se vám dostalo odpovídajícího soukromí. V případě plánovaných posezení s přáteli či rodinných oslav by však měla být v dosahu klasického domu. To vám ušetří spoustu práce a kroků při obsluze vašich hostů při jakémkoliv posezení v pergole.

Potřebuji ke stavbě pergoly stavební povolení?

Zásadní faktorem v této otázce je počet podlaží a zastavěná plocha. Dle znění zákona totiž stavba o jednom nadzemním podlaží do 25 metrů čtverečních zastavěné plochy nevyžaduje stavební povolení, ani ohlášení stavebnímu úřadu.

Jestliže bude vaše pergola o něco větší, budete potřebovat územní souhlas nebo územní rozhodnutí o umístění stavby. Pochopitelně bude vždy lepší, když stavbu své konkrétní pergoly projednáte s odborníkem na stavebním úřadě.

Z čeho a jak pergolu postavit?

Drtivá většina zahradních pergol je vyráběna ze dřeva. Konkrétně se jedná o dřevo borovicové, modřínové či smrkové. Tento materiál totiž vykazuje vynikající stavební vlastnosti a zároveň je také velice ekologický, protože tolik nezatěžuje životní prostředí.

Hlavní pozornost by se měla soustředit na tesařské spoje, které budou držet celou stavbu pohromadě. Každá pergola je svým způsobem jedinečná, a proto je velice obtížné stanovit jednoznačný postup. Doporučovali bychom vám vyhledat podrobné plány konstrukce nebo se poradit se zkušeným tesařem.

Nezapomeňte na základovou desku

Samotná dřevěná konstrukce však musí stát na pevném podkladu. Ten zajišťuje základová deska převážně vytvořená z betonu. V případě lehčích a menších pergol lze použít obyčejné zevní vruty, které pohodlně pergolu udrží na místě. Mějte na paměti, že základová deska a ukotvení samotné stavby je zcela zásadní pro vaše pozdější pohodlí. Žádný kutil totiž nechce, aby mu jeho pýcha spadla na hlavu při tolik chtěném odpočinku.

Jakou krytinu zvolit na střechu?

Pergolu můžete zakrýt prakticky jakoukoliv krytinou. Největším kritériem je sklon střechy, avšak mezi nejpoužívanější materiály se řadí sklo či komůrkový polykarbonát, anebo dokonce vlnitá plastová a plechová krytina. Trendem posledních let je posuvné zastřešení, jež je zavedeno na speciálních kolejnicích, po kterých se může přesouvat. Díky tomu si můžete v létě užívat dostatek slunečního záření, avšak v případě deště máte jistotu suchých nohou.

Pergola je jednou z nejoblíbenějších zahradních staveb, a tudíž byste i vy měli zvážit její výstavbu.

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *