Spousta domácností se dnes znovu vrací k chovu slepic. Důvodem jsou narůstající ceny vajíček i touha po kvalitě. Pokud i vy patříte mezi jejich chovatele, potřebujete pro ně prostorný a dobře vybavený kurník, aby vám slepice dobře snášely vajíčka.
Velikost chovu slepic
Velikost kurníku se odvíjí hlavně od počtu chovaných slepic. Nedostatečně velký prostor může být příčinou špatného zdraví slepic, jejich agresivity i kanibalismu. V chovech na 1 m2 podlahové plochy se počítá se 3 až 4 slepicemi. Pokud chcete, aby byly slepice spokojené, dopřejte jim 1 až 2 m2 podlahové plochy pro jednu slepici. Stavební povolení pro zahradní stavby potřebujete na zděný, nikoli dřevěný kurník.
Umístění kurníku
Ke kurníku byste měli mít celoročně bezproblémový přístup. Postavte jej na vyvýšené místo, kde se nebude držet dešťová voda. Orientujte čelní stěnu s oknem k jihu nebo k jihovýchodu. Dostatek světla je pro slepice důležitý, ale nesmí být vystaveny celodennímu úpalu. Vhodné přistínění tvoří stromy a keře kolem výběhu. Vhodná je i pergola. Pokud plánujete prodlužovat slepicím světelný den svícením, nebo v zimě přitápět, myslete na snadný přístup k elektrické síti.
Jak postavit kurník svépomocí
Co budete potřebovat:
- několik dřevěných trámků pro pevnou kostru kurníku
- dřevěná prkna nebo palubky
- polystyren pro zateplení (nezapomeňte ho řádně zadělat, slepice ho klovou)
- kovové panty a západku pro dvířka
- vyklápěcí okýnko, které zajišťuje světlo a po otevření i dostatek vzduchu
- chovatelské pletivo s malými oky
- střešní krytinu (stačí i vlnitý plech)
- hřebíky nebo vruty do dřeva
- nástroje a nářadí, (metr, pila, kladivo, šroubovák a vrtačka)
Vybavení kurníku
Hřady neboli bidýlka, na kterých slepice spí
Opřený žebřík s prvním hřadem ve výšce 50 cm s dřevěnými tyčemi o průměru 4 až 6 cm. Využít můžete i větve o stejném průměru, které jsou díky povrchu nejlepší pro slepičí nohy. Pro každou slepici počítejte na hřadě s místem o šířce 30 cm.
Trusník
Celý prostor pod hřady vyřešte čistitelným boxem neboli trusníkem, který snadno s trusem vyjmete. Trusníkem může být výsuvný šuplík po celé ploše kurníku.
Snášková hnízda neboli kukaně
Hnízda na snášení vajec dejte co nejdál od vchodu do kurníku, aby měly slepice klid a nenosily si do nich z venku nečistoty. Dřevěné čtvercové bedýnky vystelte podestýlkou ze sena či slámy. Velikost má odpovídat plemeni, asi 30 x 30 cm.
Podestýlka
V zimních měsících celou plochu kurníku vystelte vhodnou podestýlkou, která slepice zahřeje a poslouží jim i jako materiál pro přehrabování, když je venku vše pod sněhem a půda je zmrzlá. Využít můžete slámu nebo dřevěné hobliny.
Krmítko
Krmítko pro slepice vytvořte dlouhé a úzké, aby se k němu dostaly všechny slepice najednou. Ideální jsou žlábková krmítka, která bývají plastová nebo zinkovaná. Můžete si vyrobit i vlastní krmítko ze zbytků dřeva.
Napáječka
Slepice potřebují celodenní přístup k čerstvé vodě. Vhodným řešením jsou speciální napáječky, které brání znečištění vody a nemusíte v nich vodu tak často měnit. Pokud jste zdatní kutilové, na vaši zahradu se vám může hodit i dřevěná udírna.