Pěstování rajčat na balkoně není zas tak složité. Pokud máte panelákový balkon na jih či jihozápad, kde za letního dne teplota na slunci šplhá i k 50°C, je to paradoxně ideální místo pro pěstování rajčat. Podívejme se na to, jak rajčata na balkoně pěstovat.
Předpěstování sazenic ze semínek
Rajčata vyséváme koncem března do misek s klasickým zahradním substrátem. V bytě, kde je stabilních 21 °C a teplota nekolísá, rajčata na okně dobře klíčí. Postavte za misku karton obalený alobalem, aby odrážel k sazeničkám více světla. Rajčata se vám pak tolik nevytahují směrem k oknu a rostlinky jsou pevnější.
Přesazování rajčat
Jakmile mají rajčata 10 cm, přesaďte je po 2 až 3 kusech do velkých jogurtových kelímků. Na balkon je pak vysazujte klasicky až po zmrzlých, když teplota v noci neklesá pod 10 °C. Pokud se rostliny vytáhnou, mírně je při sázení položte, aby nad zeminu vyčnívala jen vrchní část s pravými listy. S rajčaty si můžete zkusit vypěstovat i česnek, anebo se pustit do pěstování zázvoru.
Pěstební nádoby
Při pěstování na zastřešeném balkoně zvolte nádobu s plným dnem bez odtoku, nebo velký květináč vystlaný igelitovým pytlem na odpadky. Rajčatům prospívá, když mají kořeny ve vodě a nezalévají se na list. Můžete sázet i do plastových boxů třeba o velikosti 28 x 38 x 20 cm. Nejlepší jsou barevné. V černých a průhledných se přehřívají se kořeny. Zvolit můžete i samozavlažovací nádoby. Do jedné nádoby dejte 4 až 6 rostlin, nechte jim růst 2 výhony a ostatní vylamujte. Rostliny si navzájem lépe stíní, udrží si mikroklima a netrpí tolik vysokými teplotami.
Opora k rajčatům
U tyčkových rajčat je třeba včas řešit oporu. Vhodný je oblouk na růže. Ve 4 bodech ho zapíchnete do nádoby a přivážete k balkonu či oknu. Do nádob uprostřed můžete použít lehké bambusové tyčky a jejich vrcholky přivázat nahoře k oblouku. Rajčata přivazujte co nejblíže k tyčce, aby vám je vítr nepolámal. Podobně se dá vyvazovat lilek.
Závlaha a hnojení
Rajčata na balkoně zalévejte 1x denně, popř. 2x denně, ráno nebo večer a řiďte se podle počasí. Do velké bedny v létě padne i 3 až 5 litrů vody denně. Pokud sázíte do zahradnického substrátu, který obsahuje hnojivo na 6 týdnů, začněte přihnojovat. Hnojte tekutým lignohumátem 1x týdně. Vhodný je i tekutý vermikompost. Pokud jsou nové listy rajčat hodně světle zelené, začněte přidávat tekuté hnojivo na rajčata 1x za 14 dní. Na balkoně se obejdete bez chemického postřiku.
Zaštipování, vylamování a sklizeň
Zbytečně neodstřihávejte rajčatům listy. Odstraňujte jen suché a zažloutlé listy, listy se skvrnami, nebo listy, které se dotýkají zeminy. Čím více má rajče listů, tím lépe totiž odolává horku a současně stíní a ochlazuje místnost za balkonem. U tyčkových rajčat vylamujte boční výhony. Definitivně zaštípněte rajčata už koncem července, aby vám poslední sklizeň vyšla na konec září. Sklízet můžete od začátku července.