Papriky jsou u nás společně s rajčaty velmi oblíbenou zeleninou, kterou můžeme pěstovat v mnoha barvách, velikostech i různých chuťových odrůdách. Jak si zajistit, aby byla úroda opravdu bohatá? Postačí pár rad a běžných ingrediencí.
Papriky patří při pěstování mezi náročnější zeleninu. Jejich pěstování je těžší než jak pěstovat rajčata. Paprika je náročná na péči, pravidelnou zálivku i hnojení. Použijte hnojivo, které paprikám prospěje a zaručí vám velmi bohatou úrodu. Vyrobit si můžete i vlastní. Pokud si ho nezvládnete vyrobit, doporučuje se hnojivo složené z NPK 12-7-24 + 7 CaO + 2 MgO + mikroprvky bór, měď, mangan, molybden, železo a zinek. Papriky si zkuste sami předpěstovat na dostatečně slunném místě.
Jak na pěstování paprik
Papriky mají velmi dlouhou vegetační dobu, a proto nezapomeňte s jejich výsevem začít velmi časně z jara. Potřebují ke klíčení i růstu dostatek tepla, asi 25 ºC a hlavně světla. Nejlépe uděláte, pokud sazeničky umístíte na okenní parapet. Semena před setím do výsevního substrátu namočte, urychlíte tak klíčení. Jakmile se na rostlinkách objeví první lístky, přesaďte je do samostatných květináčů a pro podporu růstu si pro ně připravte výživné hnojivo podle našeho návodu.
Pěstování rychlených paprik
Papriky lze vysadit do skleníku, foliovníku nebo na záhon. Krytá výsadba je mnohem vhodnější, protože papriky jsou extrémně teplomilné. Můžete je pěstovat i v nádobách na terase, balkonu či v lodžii. Paprikám zajistěte pomocí tyčky oporu. Zálivka paprik musí být pravidelná, ne na listy, ale na půdu, půda však nesmí být přemočená.Papriky sklízejte po dosažení zralosti postupně. Dejte si pozor na škůdce a podívejte se, jak se zbavit slimáků, ať nepřijdete o úrodu.
Směs hnojiva na papriky
Zkuste si podle našeho receptu vyrobit domácí účinné hnojivo na papriky. Ušetříte peníze a budete mít jistotu, že nepoužíváte žádné chemikálie, které by se mohly negativně podepsat na chuti paprik a také na vašem zdraví. Budete potřebovat slepičí trus, vodu a sklenici nastrouhané křídy. Takzvané slepičince jsou léty prověřenou a běžně používanou surovinou, která rostlinám prospěje a dodá jim sílu.
Jak na výrobu domácího hnojiva
Čerstvý slepičí trus dejte do nádoby společně s vodou v poměru 1:10. Takto připravenou směs důkladně promíchejte a nechte po dobu 12 hodin na odlehlém místě venku na zahradě odstát. Vzhledem k tomu, že se jedná o trus zvířat, bude směs nepříjemně zapáchat. O to více ale bude účinkovat. Pokud máte sušený ptačí trus, nechte jej ve vodě pracovat 14 dní a směs se musí průběžně promíchávat.
Aplikace hnojiva na papriky
Jakmile je směs odleželá, smíchejte ji znovu s vodou v poměru 1:10. Do rozředěné směsi přidejte sklenici nastrouhané křídy a promíchejte. Tato směs je zcela ideální pro stimulací růstu rostliny. Pro každou rostlinu použijte 1 litr hnojiva a naléváme jej přímo na kořeny. Pokud je půda extrémně kyselá, postup každých 7 dní opakujte. Abyste nemuseli dávat pozor při zalévání, podívejte se, jak vyrobit kapkovou závlahu, díky kterým nemusíte dávat pozor, abyste nenamočili listy.
Často kladené otázky
Často kladené otázky
V půlce května, ale klidně i o týden nebo dva později, papriky přesaďte ven. Papriky se vždy sázeli po dvou sazenicích k sobě, aby se vzájemně propletly, poskytly si oporu a tolik se nelámaly.
Pokud se rostlina papriky ještě nezačala sama rozvětvovat, můžete to uspíšit tak, že zaštípnete centrální výhon. Pak vám vyraší 2 až 3 nové výhony rostoucích do stran.