Nechutnají vám kupované brambory? Pokud máte k dispozici zahradu či pole, vypěstujte si je sami. Poradíme vám, jak sázet a pěstovat brambory, abyste se dočkali bohaté úrody chutných brambor.
Kdy vysadit brambory
Termín výsadby se odvíjí od aktuálního počasí a teplot, obvykle od konce března až po druhou polovinu května. Půda musí mít v hloubce 1 cm teplotu alespoň 6 až 8 ⁰C a nesmí být přemokřená. Ve vyšších podhorských a horských oblastech lze uspíšit prohřátí půdy netkanou textilií či fólií. Proti přemokření se vám může hodit kapková závlaha.
Půda se musí po stlačení v ruce a uvolnění rozpadnout a nelepit se na nářadí.
Jak vybrat sadbu brambor
Nesázejte běžné konzumní brambory, které jsou ošetřeny retardačními přípravky proti klíčení, takže by vám vůbec nevyklíčily. Pořiďte si kvalitní certifikovanou sadbu. Sadbové brambory s narašenými klíčky 1 až 2 cm, aby se delší klíčky ne ulámaly. Brambory nesmí mít bělavý povlak a poškození.
Hnojení a výživa brambor
Brambory jsou náročné na živiny. Vyžadují organické hnojivo jako je rozleželý hnůj nebo kvalitní kompost i minerální hnojení, nejlépe síran draselný či cererit. Pokud jste nestihli připravit záhon na podzim, co nejdřív na půdu rozhoďte hnojivo či granulovaný hnůj a zapravte ručně či rotavátorem.
Příprava půdy na brambory
Plochu zbavte plevelů, důkladně zkypřete alespoň do hloubky 20 cm, ať je kyprá a dobře propustnáu. Použijte ruční prutový kypřič nebo elektrickou motyčku. Vyorejte nebo motyčkou vytvořte brázdu a vkládejte brambory. Při metodě hrobkování či hrůbkování vykopete na hlízy hrůbky neboli jamky.
Jak hluboko sázet brambory
Jednotlivé hlízy sázejte 20 až 30 cm od sebe. Vzdálenost řádků má být 65 až 70 cm, aby měly rostliny dost místa, vzduchu a světla. Hloubka řádku musí být maximálně o 1 až 2 cm větší, než je výška hlízy a vrcholová očka musí směřovat nahoru. Nahrňte půdu nad hlízy do výšky 7 až 15 cm po celé délce. Záhony zalijte a udržujte je mírně vlhké. Rašící brambory průběžně přihrnujte, podpoříte vývin hlíz.
Boj proti plevelům
Na jednoosý malotraktor je skvělý rotavátor nebo rotační plečka. U rotavátoru stačí nejkratší typ osového čepu a na kypření 1 hvězdice z každé strany. U rotační plečky zvolte záběr dle šířky mezer mezi řádky. Pravidelné kypření zahubí plevele. Pýr musíte nejprve vytrhat, jinak ho jen nasekáte a tím ještě více rozmnožíte. Podívejte se také, jak pěstovat cibuli, aby byla vaše úroda dokonalá.
Choroby a škůdci brambor
Mandelinka bramborová
Mandelinka bramborová je obávaným škůdcem. Larvy dokážou zničit celé rostliny. Nejlepší je ruční sběr. Zaberou parazitické hlístice a půdní entomofágní houby Beauveria bassiana a bakterie Bacillus thuringiensis. V ČR jsou pro ekologické zemědělství přípravky NeemAzal T/S a SpinTor. Podívejte se také, jak se zbavit obávaných jak se zbavit slimáků.
Virózy brambor
Aby se neobjevila virová čárkovitost, virová svinutka či virová mozaika, nejlepší prevencí je pravidelné obměňování zdravé sadby, odstraňování nemocných rostlin i hlíz a ochrana rostlin proti mšicím a dalším hmyzím škůdcům, které virózy šíří. Nutné je měnit i místo, kde brambora pěstujeme.
Bakteriální strupovitost brambor
Bakteriální strupovitost brambor způsobují bakterie Streptomyces scabies. Na povrchu hlíz se tvoří stroupky, špatně se skladují a hnijí. Prevencí je nepěstovat brambory v lehké půdě, pěstovat je na stejném místě maximálně 1x za 4 roky, půdu před sázením nevápnit a používat kyselá hnojiva, jako síran amonný. Volte odolnější odrůdy brambor, například Rosara nebo Annabelle.
Plíseň bramborová
Plíseň bramborová má stejného původce jako plíseň rajčatová, tedy Phytophthora infestans. Hnědé špičky listů se šíří a nať odumře. Hlízy mají hnědé skvrny a hnijí. Chorobu podporuje vysoká vzdušná vlhkost a vyšší teplota. Prevencí je zdravá certifikovaná sadba, její častá obměna, řidší sázení brambor a odstranění napadených. Přípravky proti plísním je třeba je aplikovat podle počasí.
Fusariová hniloba brambor
Fusariová hniloba v lehkých půdách a za suchého a teplého počasí přežívá mnoho let. Napadá pouze brambory, proto je důležité místa pěstování střídat. Na povrchu hlíz vznikají skvrny, na kterých se rozrůstá bílé mycelium, tedy houba. Když hlízy rozříznete, mokvají, hnijí a mají i uvnitř dutinky pokryté myceliem. Prevencí je sklízení vyzrálých hlíz, omezení jejich mechanického poškození, skladování suchých hlíz nejlépe při teplotě do 5 °C a relativní vlhkosti vzduchu kolem 80 %.
Fomová hniloba brambor
Fomová hniloba se vyskytuje až při skladování. Na slupce se vytvářejí propadlé skvrny, pod kterými jsou dutiny vyplněné světle fialovým myceliem. Houba Boeremia exigua, syn. Phoma exigua se do hlíz dostává při pěstování, většinou nekvalitní sadbou, příliš vlhkou půdou a vlhkým a chladným počasím. Prevence je stejná jako u předchozího druhu.