Dřevěná podlaha je stálicí mezi podlahovými krytinami s unikátními vlastnostmi. Je však třeba se o ni pravidelně a vhodně starat. Jak pečovat o dřevěnou podlahu?
Dejte dřevěné podlaze vhodné podmínky
Parkety a dřevěnou podlahu chraňte před vodou a nečistotami, nízkou a vysokou vlhkostí a kolísáním teplot. V místnosti udržujte optimální vlhkost 50 až 60 % a teplotu nad 19 °C. Jinak mohou vznikat vysušené spáry nebo vyduté boule.
Běžná péče o podlahu
- při úklidu podlahu nepřemokřujte
- je třeba dbát na bezpečí a odstraňovat několikavrstvé nánosy leštěnky
- obnovujte nánosy oleje
- pamatujte na to, že lakované podlahy nelze lokálně opravit
Jak vyčistit dřevěnou podlahu
Ochranné nátěry chrání dřevěnou podlahu proti vniknutí nečistot a tekutin. Při čištění používejte jen kvalitní přípravky určené pro údržbu dřevěných podlah. Rozlišujte lakovanou a olejovanou podlahu. Dřevěné podlahy zametejte na sucho nebo vysávejte. Vytírejte ji jen dobře vyždímaným vlhkým hadrem.
Rekonstrukce dřevěné podlahy
Rekonstrukci dřevěné podlahy zvládnete svépomocí. Ve starých domech jsou podlahová prkna přibita k příčným trámkům – polštářům, uloženým ve vrstvě násypu ze škváry nebo rozdrceného stavebního odpadu.
Při rekonstrukci se po odkopání dává nový násyp asi 8 cm pod úroveň budoucí podlahy. Na něj se dají 2 krajní polštáře do roviny podle vodováhy umístěné na liště a poddusají se podsypem. Pak se upraví podsyp mezi polštáři, jehož hladina se musí dotýkat spodní strany podlahových prken a tvořit mezi polštáři mírný oblouk. Podlahová prkna se kladou napříč na polštáře.
Položte volně 4 až 5 prken, které srazíte k sobě, pak do polštáře zatlučte špalík dřeva, aby mezi posledním prknem a špalíkem byla mezera několik centimetrů. Do mezery vložte klín, kterým prkna stáhnete a po přibití prken špalík vytáhnete.
Ochranný nátěr dřevěné podlahy
- lakování
- voskování
- olejování
- nový nátěr barvou
Lakování dřevěné podlahy
Dřevo dýchá a reaguje na změny teploty a vlhkosti, proto se musí ošetřit. Na dřevěnou podlahu se nanáší tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku, který je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a je nenáročný na údržbu. Před nátěrem se povrch lakované podlahy zdrsní. Nanáší se 3 vrstvy ve vzhledu mat, polomat či vysoký lesk a 1 den se po podlaze nechodí kvůli životnosti laku.
Nikdy nepoužívejte
- ocelové drátěnky
- agresivní rozpouštědla
- silně alkalické přípravky
- těžký nábytek vybavte plstěnými podložkami
Olejování a voskování dřevěné podlahy
Naolejovaná nebo navoskovaná podlaha je tmavší, má výraznější strukturu dřeviny a má přirozený vzhled se sametovým povrchem. Olej je tvořen na přírodní bázi. Dřevo se hloubkově impregnuje, zachovává pružnost, chrání ho před vysycháním a prasklinami. Pro obnovení olejové vrstvy není třeba broušení. Podlahy jsou hygienické a snadno lokálně opravitelné a nenaruší interiér bytu.
Nový nátěr barvou dřevěné podlahy
Vylepšit a obnovit krásu staré dřevěné podlahy můžete i barvou na dřevěné podlahy v různých odstínech třeba červené, modré nebo zelené, čímž jí dodáte osobitý styl. Prohlédněte si, jaké jsou nejoblíbenější druhy podlah.