S prasklinami nebo dírami ve zdi se setká každý z nás. Pokud budeme opravovat praskliny, musíme zjistit, zda se jedná o praskliny bezpečné nebo nebezpečné. Trhliny bezpečné se dále nerozšiřují, nedochází ke statickému ohrožení budovy.
Jak odstranit malé trhliny?
Malé trhliny vznikají díky smršťování materiálu, k jejich opravě vám bude stačit akrylový tmel nebo sádra. Vzhledem k tomu, že sádra rychle zasychá, potřebujete pro práci s ní určitou zručnost. Akrylátový tmel je pro práci lepší, najdete jej v obchodech v kelímku, tubě nebo kartuši, ze které se aplikuje za pomocí výtlačné pistole. Tímto způsobem můžete opravit i menší díry ve zdi, například díry od hmoždinek.
Postup odstranění malých trhlin
Trhlinu, kterou budete opravovat, musíte nejdříve vyčistit, zbavit prachu a hrubých částic. Pomocí špachtle sádru nebo tmel aplikujte do trhliny, tak abyste ji celou vyplnili. Pokud opravujete větší trhliny, budete potřebovat ocelové hladítko, kterým opravovaný povrch po zaschnutí sádry nebo tmele přebrousíte. Jako alternativu ocelového hladítka můžete použít smirkový papír či brusnou houbičku.
Aplikace s perlinkou
Pro častý výskyt trhlin se využívá výztužná síťovina, které se říká „perlinka“. Tato pevná skelná tkanina se snaží eliminovat malé trhliny. Postup je stejný jako u oprav bez použití perlinky, po nanesení sádry či tmele do postižené oblasti, perlinku do této oblasti přitiskneme a ocelovým hladítkem ještě před zaschnutím místo vyhladíme.
Jak odstranit velké trhliny
Má váš dům trhliny široké několik centimetrů? Nejdříve zjistěte, zda se trhlina rozšiřuje. Velké neaktivní trhliny zapravíte pomocí malty. Odstraňte omítku z okolí trhliny, poté ji vyčistěte od prachu. Trhlina se navlhčí a zapraví maltou. Pokud se jedná o trhliny aktivní, bude potřeba ji staticky zajistit pomocí helikální výztuže. Tuhle práci však nechte raději na odborníkovi, který zjistí, jak moc jsou trhliny vážné.