Domácnost

Jak odvzdušnit topení? S námi to zvládnete!

O topný systém bychom se měli pečlivě starat. V zimě při krutých mrazech nám doslova zachraňuje život. Měl by tudíž podléhat pravidelné kontrole, aby byl na topnou sezónu celý systém perfektně připravený. Tato kontrola musí obsahovat i odvzdušňování radiátorů, které musíte provést ještě před začátkem topné sezóny. Vzduchové bublinky totiž způsobují potíže, čímž dochází k nedostatečnému výkonu.

Použijte odvzdušňovací ventil

Zavzdušnění topného systému poznáte velice jednoduše. Nebude topit ani v případě, že jej pustíte na plný výkon. Ve většině domácností dochází k situaci, kdy je horní část radiátorů rozpálená a dolní část je zcela studená. Uvnitř topení navíc můžete slyšet zvuky podobné šplouchání, což je neklamné znamení toho, že je v systému vzduch. K jeho odstranění se používají odvzdušňovací ventily umístěné na každém radiátoru. 

Jak na odvzdušnění celé topné soustavy?

Ještě před povolením samotného ventilu pod něj umístěte prázdnou nádobu, do které bude kapat voda. K ruce si vezměte i savý hadr, abyste mohli případné louže ihned vysušit. Po povolení ventilu z něj bude zezačátku unikat pouze vzduch, což bezpečně poznáte podle hlasitého syčení. Postupně začne z ventilu stříkat i voda.

Jakmile bude veškerý vzduch pryč, bude tekutina z ventilu samovolně vytékat bez jakéhokoliv prskání. U některých radiátorů je nutné mít zapnutý termoventil, takže musíte vyzkoušet obě varianty.

Kde s odvzdušněním začít?

V jakémkoliv objektu byste měli s odvzdušňováním začít odspodu. Nejprve se zaměřte na nejníže umístěné radiátory a až nakonec na ty nejvýše položené. V bytovém době pak odvzdušnění provádí pouze obyvatelé nejvyšších partají. Obecně se doporučuje, aby všichni obyvatelé paneláku při odvzdušňování pustili všechny termoventily naplno. Je však velice nepravděpodobné, že byste tuto činnost prováděli v panelovém domě sami.

Pokud vám začnou radiátory méně topit, budete je muset odvzdušnit. Jedná se o velmi jednoduchý proces, který zvládne každý více či méně šikovný řemeslník.

Zdroj foto: bisque.co.uk

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *