Vodní kámen se usazuje na mnoha domácích spotřebičích. Usazeniny mohou omezovat funkčnost zařízení přicházejících do styku s vodou a snižovat jejich životnost. Podívejme se, jak na odstranění vodního kamene kávovarů.
Ve videu je použit originální přípravek De’Longhi EcoDecalk, který můžete nakoupit např. zde.
Nános vodního kamene na topných spirálách může způsobovat pomalejší přenos tepla, delší dobu varu a větší spotřebu elektrické energie. Topné spirály se pod usazeninami často nadměrně přehřívají a přístroj se může i poškodit. I když vodní kámen není sám o sobě zdraví škodlivý, nánosy jsou živnou půdou pro množení bakterií a mikroorganismů. Je tedy třeba zamezit jejich šíření.
Jak často odvápňovat
Kávovar ani espreso na rozdíl od rychlovarné konvice neposkytuje žádnou možnost jak nános vodního kamene na první pohled vidět. Proto je vhodné odvápňovat přístroje pravidelně. Nutnost čistění se odvíjí od četnosti jejich používání a tvrdosti vody. Optimální je při častém používání kávovary odvápňovat asi jednou za měsíc, abychom předešli případným závadám a poškození přístroje. Vodní kámen se tvoří třeba i v pračce nebo žehličce.
Jak odvápnit kávovar bez chemie
Vápenné usazeniny jsou zásadité a zabírají na ně kyseliny. Nejdostupnější variantou je klasický ocet nebo kyselina citronová, které se používají na čištění v kuchyni. Ocet je výborný i na okna. Jde o agresivní a výrobci zavrhované čisticí prostředky, je tedy nutné použít zředěný roztok, aby nedošlo k poškození topných spirál. Ze zkušeností ostatních jde však o účinné, levné a fungující prostředky, které při použití ve zředěném stavu přístrojům neuškodí. Pokud použijete ocet nebo kyselinu citronovou, odvápňovací roztok vytvořte smícháním lžíce octa či prášku v litru vody.
Jak odvápnit kávovar s chemií
V návodu k vašemu typu kávovaru se dočtete, jaké konkrétní prostředky doručuje výrobce k odvápnění. Většinou jde o prostředky téže značky. Nejčastější jsou odvápňovací tablety nebo odvápňovací roztok. Prostředek umístíte do nádoby na vodu, spustíte kávovar nebo přímo k tomu určený speciální program na odvápňování. Pokud váš kávovar nemá program na odvápňování, postup je ve většině případů stejný. Držte se vždy pokynů uvedených na daném prostředku.
Jak postupovat při odvápňování
- dejte směs prostředku a vody do nádržky na vodu
- zapněte kávovar a nechte přibližně polovinu roztoku protéct
- kávovar vypněte a nechte 30 minut roztok působit
- znovu zapněte kávovar a nechte protéct zbytek roztoku
- do nádržky doplňte čistou vodu a nechte ji protéct
kávovarem
Jak se odvápňují espresa
Klasická espresa hnaná tlakem páry naplníme roztokem, nasadíme držák na kávu bez kávy a necháme přes něj protlačit půlku roztoku. Espreso vypneme a necháme roztok 30 minut působit, opět zapneme a necháte projít zbytek roztoku. Pak necháme přístroj vychladnout a propláchneme čistou vodou, abychom se při otevření tlakového uzávěru u nádobky na vodu neopařili zbytkem páry. Espresa s tlakovým čerpadlem lze odvápňovat, jen pokud je to uvedeno v návodu k použití. Dražší přístroje bývají vybaveny dekalcifikátorem, který by se klasickým odvápněním mohl zničit.