Vodní kámen se nám v domácnosti běžně usazuje na stěnách nádob, kde se používá a zůstává voda, všude, kde se voda zahřívá a ochlazuje. Usazuje se ve spotřebičích, ale i v koupelně. Vzniká hlavně v místech, kde je tvrdší voda. Podívejme se, jak ji účinně odstranit.
Vodní kámen nás dovede pěkně potrápit. Základ vodního kamene tvoří uhličitan vápenatý, který způsobuje změna rovnováhy mezi ionty kyseliny uhličité a hydroxidu vápenatého. Vodní kámen vzniká při změně teploty při vyloučení vody. Podívejme se na to, jak vodní kámen z různých míst odstranit. Hodit se nám bude žínka, vata, kyselina citronová, citron, ocet, houbička, utěrka a voda.
Odstranění vodního kamene s chemií i bez chemie
Na odstranění vodního kamene můžete použít chemické prostředky, které zakoupíte v drogerii. Pomoci si můžete i prostředky, které máte běžně doma. Velmi dobrými pomocníky proti vodnímu kameni tam, kde je tvrdá voda, jsou kyselina citrónová, citron nebo klasický ocet. Kyselé látky vodní kámen spolehlivě odstraní.
Odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice a kávovaru
Naplňte rychlovarnou konvici z ¼ octem zředěným vodou nebo kyselinou citronovou rozpuštěnou ve vodě, svařte vodu a nechte ji chvíli působit. Pak ještě postup několikrát opakujte a konvici vyvařte a vypláchněte čistou vodou. Při odvápnění kávovaru nechte proces pro odstranění vodního kamene projet bez kávy s kyselinou citronovou rozpuštěnou ve vodě nebo octovou vodou a pak opět alespoň 3x bez ní s čistou vodou.
Odstranění vodního kamene z myčky a pračky
Citron, kyselina citronová a ocet odstraní vodní kámen i z pračky i myčky na nádobí, a to včetně škodlivých usazenin, které se usadily uvnitř těchto přístrojů v průběhu praní a mytí nádobí. Na čištění pračky od vodního kamene si připravte hrnek s octem, se zředěnou kyselinou citronovou nebo citronovou šťávou. Pak přípravek vlijete do prostor, kam dáváte prací prostředek. Spusťte prací cyklus bez oblečení s nejvyšší teplotou vody. Do myčky na nádobí prostředek nalijte do spodní části stroje a nechte projet celý mycí cyklus.
Odstranění vodního kamene z žehličky
Podobně se dá vyčistit i žehlička. Pokud máte starší žehličku bez samočisticího systému a nepoužíváte na napařování destilovanou vodu, vodní kámen se objeví u napařovacích otvorů. Vezměte si ocet a tácek, do kterého se vejde celá žehlicí deska. Do octa na tácku žehlicí plochu opatrně ponořte tak, aby se tekutina nedostala do žehličky. Nechte působit tak dlouho, dokud vodní kámen nezmizí. Většinou stačí pár desítek minut. Můžete nechat žehličku v octové lázni i přes noc.
Odstranění vodního kamene v koupelně
Vodní kámen se usazuje i ve vaně, sprchovém koutu, na umyvadle, na dlaždicích i obkladech a jiných površích. Můžete ho vyčistit i pomocí hadříku namočeného v octu, šťávě z citronu nebo kyselinou citronovou rozpuštěnou ve vodě. Někdy budete muset namočený hadr přiložit a nechat povrch v kyselém roztoku hodinu i více. Vodní kámen ale spolehlivě povolí.
Odstranění vodního kamene z vodovodních baterií a kohoutků
Na vodovodní kohoutek či baterii můžete nasadit plastový kelímek nebo hrnek s octem a nechat chvíli působit. Namočený hadřík v roztoku zavažte kolem baterie a nechte působit hodinu. Použít můžete i citronovou šťávu, kyselinu citronovou i ocet i na vatě. Nakonec vše jemně odrhněte, umyjte čistou vodou a otřete do sucha.
Odstranění vodního kamene z toalety
Vodní kámen usazený v toaletě spolehlivě odstraní ocet, který ji současně vydesinfikuje a odstraní zápach. Můžete do WC mísy vlít ocet a nechat působit přes noc. Použít se dá i citronová šťáva i kyselina citronová nebo tableta na zubní protézu, kterou vhodíte do mísy. Postup doporučujeme opakovat 1x týdně a ráno vždy toaletu kartáčem dočistit. Jedlá soda zvýší účinek a odstraní i zápach.