Silikon je dnes obrovským pomocníkem. Doma jej máme především v kuchyni a koupelně, ale také všude tam, kde máme keramickou dlažbu či obklad. Občas je třeba silikon obnovit a v tom případě je nutné starý silikon odstranit. Pokud nám starý silikon popraskal, netěsní, nebo je na něm plíseň, podívejte se, jak ho odstranit.
Silikon je perfektní materiál, který dobře těsní, jenže nám na povrchu někdy drží opravdu tak dobře, že je velmi těžké jej nějakým způsobem odstranit. Popíšeme vám, jak na to na mechanický i chemický způsob. Můžete je i kombinovat.
Jak odstranit silikon z dlažby, kachliček a lakovaného povrchu
Z dlaždic a kachliček lze odstranit silikon speciální mechanickou škrabkou i chemickou cestou v podobě gelu nebo pasty. U lakovaného povrchu zvolte raději šetrné chemické prostředky, aby při mechanickém odstraňování nedošlo k poškození znečištěného materiálu silikonem.
Jak odstranit silikon ze skla
Teplota při odstraňování silikonu by mělabýt vyšší než 5 °C a nižší než 35 °C. Odstraňovače silikonů lze bez rizika poškození nanést na sklo, okna a další skleněné plochy. Jednosložkovou tixotropní pastou velmi snadno vyčistíte i zbytky vytvrzeného silikonu. Nanáší se štětečkem a pak narušený silikon jen opatrně seškrábnete škrabkou na silikon.
Jak odstranit silikon z různých materiálů
Odstraňovač silikonu Den Braven nebo Soudal snadno odstraní silikon ze zdi, keramiky, kamen, betonu, skla, kovu, dřeva nebo plastu. Funguje na odstranění spár kolem van, sprchových koutů, umyvadel, bidetů, toalet a nepřístupných míst.
Mechanické odstranění silikonu
Pří odstranění silikonu si vezměte na pomoc klasický nůž, ostrou špachtli nebo rovnou zakupte speciální škrabku a sadu nářadí na odstranění silikonu. Dost vám to usnadní práci a nebude vás stát víc jak sto korun. Pomocí škrabky či špachtle odstraníte silikon z povrchu. Postupujte opatrně, abyste během jeho odstraňování nepoškrábali a neznehodnotili povrch. Zbytek silikonu odstraníte díky speciálním chemickým pomocníkům.
Chemické odstranění silikonu
Na odstranění silikonu, který zarytě ulpívá na povrchu, použijte odstraňovač silikonu. Tento čirý gel naruší strukturu silikonu, který odstraníte snadno z povrchu. Odstraňovač silikonu naneste na starý silikon a nechte jej působit. Vždy se řiďte podle návodu, uvedeném na obalu výrobku, protože každý přípravek je trošku jiný. Většinou je to 10 až 15 minut. Po uplynutí předepsané doby působení zbytek silikonu setřete plastovou stěrky, která většinou bývá přiložena k odstraňovači.
Dočištění plochy
Pokud se vám nepodaří silikon odstranit hned napoprvé, postup podle potřeby opakujte. Pak stačí povrch očistit pouze vlhkým hadrem, odmastit ho pomocí mýdlové vody a po zaschnutí plochy můžete s klidným svědomím nanést nový silikon nebo těsnění. Současně se můžete odstranění rzi a plochy budou jako nové.