Pamatujete si ze školy z výtvarné výchovy správné postupy při míchání barev? Pokud ne, možná je na čase si to zopakovat. Míchání barev není až tak složitý proces, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dnes se podíváme na vytvoření žluté barvy a jejích odstínů, ale i na její využití.
Barevný kruh
Na barevném kruhu najdeme základní neboli primární barvy, které nelze namíchat z jiných barev. Jsou to žlutá, červená a modrá, proto žlutá barva nejde namíchat. Mezi nimi jsou kruhu druhotné neboli sekundární barvy, které vzniknou smícháním primárních barev. Oranžová z červené a žluté, zelená z modré a žluté a fialová z modré a červené. Mezi primárními a sekundárními barvami leží terciální barvy, jako je třeba barva červenofialová nebo zelenomodrá barva. Při míchání žluté a bílé, nebo přidáním světle žluté a kávově hnědé do bílé barvy vznikne béžová barva.
Harmonické a kontrastní a studené a teplé barvy
Harmonické barvy se k sobě hodí a vytvářejí společně harmonii. V barevném kruhu leží přímo vedle sebe, třeba oranžová a žlutá. Kontrastní barvy leží v barevném kruhu naproti sobě a vzájemně se pozdvihují na vyšší úroveň. Třeba fialová a žlutá. Studené barvy jsou modrá a zelená, teplé barvy jsou žlutá, oranžová a červená.
Základy míchání barev
Barvy se míchají ze základních odstínů, modré, červené a žluté barvy. K tónování se používá bílá a černá barva.
- bílá + černá = šedá
- žlutá + modrá = zelená
- červená + modrá = fialová
- červená + žlutá = oranžová
- červená + žlutá + zelená = hnědá
- okr + červenohnědá + černá = khaki
Žlutou kombinujte s ostatními barvami
Standardní doplňkovou barvou ke žluté je fialová nebo modrá, ale můžeme ji ladit například i se zelenou, oranžovou, hnědou a odstíny červené či růžové. Vždy samozřejmě záleží na konkrétním odstínu daných barev a v jakém prostředí je použijeme, nebo pro jakou osobu či k jakému účelu bude prostor sloužit. Vhodnou kombinací můžeme docílit požadované atmosféry, ať už jarní, letní nebo podzimní.
Pozor na odstíny žluté
Žlutá barva má v sobě velkou energii, opticky rozjasní a zvětší místnost a její intenzita roste i s výrazností použitého odstínu. Světle žlutá barva je barva slunce a umí prostor prozářit, opticky ho zvětší a vyvolá pocit svěžesti. Naproti tomu některé tmavší odstíny mohou naopak místnosti ubrat světlo a tím ji opticky zmenšit, což může vyvolat pocit tmavšího dojmu, než je tomu ve skutečnosti.
Využití žluté barvy v interiéru
V místnostech situovaných na jih nebo západ se doporučuje žlutou barvu používat střídměji, například s ní oživit jen jednu stěnu, nebo jí využít na doplňcích, drobném nábytku a dekoracích. Je zde dostatek denního světla a slunce a s přemírou žluté barvy by pokoj mohl spíše energii vysávat, než dávat.
Oproti tomu v tmavších pokojích na sever a některých menších místnostech se žlutou barvou nešetřete. Tady je ideální prosvětlovací pomůckou. Můžeme vymalovat třeba celý pokoj na žluto, použít žlutě čalouněnou sedací soupravu nebo žlutě lakovaný nábytek. Pěkně působí třeba žlutá skříň, volně stojící komoda nebo žlutá kuchyň.