Šťavnaté uzené kuře může být vynikající a chutným pokrmem pro vás, pro rodinu nebo přátele. Pokud jej dokážete dobře naložit a vyudit, máte postaráno o chuťově dokonalý zážitek. Pokud nevíte, jakým způsobem kuře připravit, v následujícím článku si popíšeme přípravu i uzení.
Nakládání kuřecího masa do rychlosoli a láku
- 1 kg kuřecího masa
- 2 dkg rychlosoli na solení
- 10 l vody na lák
- 50 dkg rychlosoli do láku
Postup:
Ideální je kuře vykostit. Maso si zvážíme a odvážíme si i sůl, kterou do masa dobře vetřeme. Naskládáme ho do smaltované nebo kameninové nádoby, kterou uchováváme v lednici nebo na jiném studeném místě, třeba ve sklepě. Za 3 dny zalijeme kuřecí maso připraveným lákem, aby bylo celé potopené, a dáme ho zpět do chladna. Celkově necháme maso odležet minimálně týden. Před uzením maso umyjeme v hodně teplé vodě a osušíme. Roztopíme udírnu, rozvěsíme maso na uzení na háčky a udíme asi na 90 °C.
Nakládání kuřecího masa do kuchyňské soli a láku
- 1 kg kuřecího masa
- 800 g kuchyňské soli
- 10 l vody
Lák můžete doplnit o koření a bylinky, které máte rádi, třeba pepř, jalovec, bobkový list, kmín, nové koření či rozmarýn. Aby bylinky a koření uvolnily do masa více aroma, doporučuje se lák krátce povařit. Lák na maso ale použijeme vždy až vychlazený. Lák však můžete nechat pouze slaný. Maso musí být v láku vždy zcela ponořené a často je potřeba ho zatížit. Podobně můžete naložit i bůček na uzení.
Nakládání kuřecího masa nasucho
Použijte běžnou kuchyňskou sůl nebo rychlosůl, například značky Praganda. Můžeme přidat i jakékoli jiné koření dle vlastní chuti a doplnit česnek. Maso na uzení prosolíme a dobře vetřením zapracujeme do masa. Velmi důležité je dodržovat při nakládání přísnou hygienu. Takto připravené kuřecí maso uložíme do čisté nádoby tak, aby mezi jednotlivé kusy neměl přístup žádný vzduch. Maso pak uskladníme při teplotě do 4 °C.
Uzení kuřecího masa
Teplota se při uzení kuřecího masa pohybuje v rozmezí 60 až 100 °C. Doba uzení je závislá na druhu i velikosti masa a na teplotě uzení. Doporučujeme během uzení používat vpichovací teploměr. Vhodné dřevo na uzení je buk, ale i olše, bříza, habr, jasan a další tvrdá dřeva. Nejvhodnější jsou zděné udírny, které jsou schopné držet teplotu. Kuře však snadno vyudí i kovová či dřevěná udírna. Kuře lze udit vcelku nebo po částech. Celé kuře se ale udí 6 až 8 hodin. Pokud budete udit pouze kuřecí čtvrtky, nejlépe kuřecí stehna bez kosti, bude to trvat 3 až 4 hodiny. Vyzkoušet můžete i sýr na uzení.