Levandule lékařská je původně divoká rostlina ze středomoří. Botanický název je odvozen od latinského lavare neboli umývat se. Staří Řekové a Římané ji používali pro blahodárné účinky, do koupele, jako vůni, deodorant i k odpuzování molů. Pěstovala se v klášterních zahradách, používala se na pohmožděniny či popáleniny a měla chránit před nákazou morem.
Pokud nemáte k dispozici zahradu u domu, můžete si voňavou levandulí s krásnými modrofialovými květy ozdobit třeba balkon, lodžii nebo terasu, popřípadě si ji umístit do bytu na parapet okna a užívat si její krásu i vůni v interiéru.
Jak pěstovat levanduli v bytě
Pokud chcete levanduli pěstovat v bytě, zakoupenou sazenici si přesaďte do co největšího květináče nebo truhlíku, který by měl být ideální hliněný. Substrát si můžete zakoupit přímo určený pro bylinky. Bývá složený ze směsi kvalitních druhů rašelin, drceného vápence a různých inertních materiálů. Pokud si jej chcete namíchat sami, použijte rašelinu, kvalitní zeminu a písek v poměru 1:1:1. Do směsi přidejte keramzit nebo drcené lávové kameny, které budou lépe zadržovat vodu a živiny a postupně je uvolňovat. Současně zachovají vzdušnost substrátu. Keramzit nebo kamínky použijte i na dno květináče jako drenážní vrstvu proti přemokření.
Levanduli zvykejte postupně na vnitřní prostředí
Levanduli je třeba navyknout na vnitřní prostředí a stejně tak ji musíme postupně letnit na venkovní prostředí. V prvních dnech nenechávejte nádobu s levandulí stát venku na prudkém slunci a nevystavujete ji ihned střídání rozdílných teplot ve dne a v noci. Pokud si kupujete naopak rostlinu vypěstovanou venku, na vnitřním parapetu okna je třeba často větrat a dbát na to, aby nebylo v bytě moc horko a suchý vzduch. Pak je třeba okno stínit a rostlinu rosit. Rostlina si musí zvykat postupně. Rostlinky pěstované na parapetu, balkoně i terase mají vyšší nároky na zálivku. Proto dbejte na to, aby substrát úplně nevyschl, zvlášť v horkém a suchém horkém období. Pokud často odjíždíte na více dní, zvolte samozavlažovací květináče nebo keramické kolíky.
Na co si dát pozor
Levandule pěstované v nádobách na terase a balkonu chraňte před mrazy. Pokud hrozí přízemní mrazíky, na noc je dejte do chladnější místnosti. Můžete také nádobu zapustit do země a zakrýt zeminu, aby kořenový systém nepromrzl. Levandule pěstované v bytě se musí přezimovat v chladné, světlé místnosti.