Kuchyně zařízené podle feng shui přináší do rodiny štěstí a hojnost. Jsou centrem zdraví a mají vliv i na rozmanitost života i množství financí. Podle Feng šuej se právě v kuchyni odráží rodinné štěstí, protože kvalita jídla poukazuje na bohatství rodiny.
Kuchyň je místem, kde se vytváří zdroj energie. To, co jíme a pijeme, ovlivňuje naše zdraví, vitalitu a náladu. Z hlediska feng shui je v jídle důležitá celková energie, která vstupuje s jídlem do lidského těla. S kvalitou energie souvisí nálada a rozpoložení člověka, který jídlo připravuje. Proto je dobré zařizování kuchyně věnovat dostatek času.
Pozor na energetický průvan i nerez
Pokud se kuchař pohybuje v energetickém průvanu, kuchyň je průchozí a dveře jsou naproti sobě, nebo když má vstupní dveře za zády, nemusí se cítit komfortně. V takových případech je vhodné dispozici kuchyně změnit. Do kuchyně podle feng shui není moc vhodný nerez. Nerez je prvkem kovu, zatímco kuchyně má energii ohně, který taví kov, což nepřispívá k celkové harmonii kuchyně. Lepší je kuchyň dřevěná nebo kombinace dřeva či lamina napodobující dřevo s dalšími materiály a barvami.
Pozor na stagnující energii
Stagnující energie je v kuchyni škodlivá. Může se objevovat v kuchyni bez oken a v přeplněných prostorech. Příliš mnoho nábytku brání energii v pohybu. Kuchyň řídí chod domova a má v ní být jednoduchost a pořádek, aby tyto kvality prostupovaly do připravovaného jídla a do našeho těla. Ukliďte si pracovní plochu, stejně jako skříně na potraviny, spíž a chladničku. Starší a prošlé potraviny, vytváří stagnující – jinovou a škodlivou energii čchi, která proniká k dalším potravinám.
Pořádek a čistota jsou nutností
Ve spojitosti s feng shui je nutný pořádek a čistota. Aby energie proudila, neschraňujte nepotřebné věci. Důležitá je uspořádanost věcí. Soulad je příjemný oku a přispívá k teplu domova. Kuchyně a především sporák s pracovní deskou jsou místa, která mají být zbavená špinavého nádobí, drobků a cákanců od omastku. Pokud se potýkáte s finančními problémy, udělejte si pořádek v kuchyni.
Magický trojúhelník
Podívejte se, v jakém vztahu jsou sporák, dřez a lednice. Sporák je oheň, dřez voda a lednice kov. Oheň a voda nebo led by neměly být vedle sebe. Vložte mezi dřez a sporák něco dřevěného a vytvořte energetický most mezi vodní a ohnivou energií. Z hlediska ergonomie mají tyto tři zařizovací předměty tvořit trojúhelník. Velmi důležité je také vědět jak vymalovat kuchyň.
Pozor na chladné barvy a červenou
V interiéru kuchyně byste podle feng shui neměli plýtvat chladnými barvami jako je modrá a šedá, které snižují chuť k jídlu. Vhodné nejsou ani odstíny červené, které zesilují energii ohně. Doporučuje se světlá, matná, teplá barva. Ideálním řešením je podle feng shui bílá barva, která symbolizuje čistotu, svěžest, nevinnost a je spojována se světlem. Žlutá barva má dobrý vliv i na trávení. Pro jídelní kout volte mezi světlými, sytými a teplými barvami. Čínské učení doporučuje volbu lososové, broskvové nebo meruňkové barvy. K doladění slouží zelená barva a živé rostliny.