Bydlení s partnerem z pohledu financí
Domácnost

Bydlení s partnerem z pohledu financí – jít do toho společně, nebo každý sám za sebe?

Hospodařit společně s partnerem se obecně vyplatí. Po sestěhování ušetříte nemalé peníze za nájem, jídlo i věci do domácnosti a vedení jednoho účtu je také nejvýhodnější. 

Jak se ale domluvit na placení společných výdajů, abyste byli oba spokojeni? Na výběr máte několik možností a partnerský účet je pouze jednou z nich.

Doba se mění

Dříve bylo naprosto běžné, že měli partneři finance společné. Dnes ale stále častěji zůstávají u svých soukromých účtů nebo vyčkávají delší dobu, než si vybudují vzájemnou důvěru. 

Přece jenom společenské změny mají velký vliv, platy žen a mužů se pomalu vyrovnávají, mnoho lidí je na tom finančně velice dobře, jiní zase řeší dluhy. Základem je tedy hlavně komunikovat a partnera o své finanční situaci informovat už na začátku vztahu.

Jak funguje společný bankovní účet?

Existuje několik způsobů, jak společně hospodařit. Nejprve se tedy podíváme, co partnerům nabízejí banky a finanční instituce. V zásadě jde o dva typy účtů, ke kterým můžete mít poradenství a další služby. Kromě toho samozřejmě můžete vzít rozdělení i do svých vlastních rukou.

Partnerský účet 

Zájem o tento typ společného účtu má čím dál méně Čechů. Z našeho trhu tedy víceméně vymizel a aktuálně ho bezplatně nabízí pouze mBank. Musíte však být jejím novým klientem. Jinde si buď připlatíte, nebo si vyberete verzi účtu, který je napsaný na jednoho majitele, ale může ho využívat ještě jeden nebo více disponentů.

Majitel versus disponent

U této varianty běžného konta má druhý z partnerů pouze omezená práva disponenta. Konkrétní podmínky se u jednotlivých bank liší, doporučujeme si tedy předem zjistit veškeré detaily. Díky tomu nenastane ani u nečekaných životních událostí žádný zásadní problém. 

Stejně tak byste se měli informovat i o dalších podmínkách, jako jsou možnosti vystavení druhé karty, poplatky za vedení účtu, výběry atd.

Když si chcete uchovat částečné soukromí

Pokud je pro vás nejdůležitější soukromí a vlastní prostor, společné výdaje můžete jednoduše platit i ze svých osobních účtů Vedle toho si případně zřídíte ještě třetí účet, kam budete oba posílat jen malou část svého platu. Riziko neshod, nebo případného zneužití peněz tak bude mnohem nižší. 

Vždy společné výdaje plánujte

Ať už se ve vaší domácnosti rozhodnete pro jakékoliv hospodaření. Důležité je, aby vám systém vyhovoval a nestával se častou příčinou neshod a hádek. Nikdo by neměl mít kvůli financím pocity méněcennosti, křivdy a tak podobně. 

Univerzální návod sice neexistuje, ale většině domácností se osvědčilo například takzvané pravidlo 10:20:30:40. To znamená, že:

  • 10 % příjmu bude tvořit krátkodobou rezervu
  • 20 % si budete spořit dlouhodoběji, na důchod apod.
  • 30 % dáte za bydlení
  • 40 % za každodenní výdaje

Podobně jako u jednotlivců, i u párů doporučujeme portfolio alespoň částečně rozdělit.

Jakmile dojde k výrazné změně finanční situace, vždy samozřejmě můžete nastavený systém změnit. A zejména v případě nečekaných velkých výdajů může být řešením sjednání takzvané krátkodobé půjčky, kterou vyřídíte rychle a jednoduše.

Krátkodobé půjčky si můžete vzít v podstatě na cokoliv a jak už vyplývá z názvu, budou vám poskytnuty téměř okamžitě, ale i vy je musíte brzy splatit. 

Vždy se jedná o nízké částky a v bance vám takovou půjčku nejčastěji nabídnou ve formě kontokorentu, kreditní karty nebo malého spotřebitelského úvěru. Nebankovní instituce pak půjčují malý obnos na pouhý jeden měsíc, ale i za tu dobu se dá mnoho problémů vyřešit.

Rozhodně je ale třeba mít na paměti, že se v každém případě jedná o velký závazek, a to i když si půjčujete jen malou částku. Rozhodně by se s půjčkou nemělo zacházet lehkovážně – naopak by se měla využívat jen tehdy, když se nenabízí žádné jiné řešení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *