Břečťan popínavý se chytá úponky na fasádu a rovnoměrně pokrývá plochu. Vzduchová mezera stěnu tepelně izoluje jako deseticentimetrové cihlové zdivo. Listy břečťanu chrání povrch před větrem, dešťovou vodou a interiér v létě proti přehřátí a v zimě proti promrznutí.
Břečťan popínavý – Hedera helix
Stálezelená popínavá dřevitá liána, jejíž větve dorůstají až do 30 metrů výšky, je celoroční ozdobou díky kožovitým a střídavě postaveným listům. Liánovité větve se samy přichytávají hustými přísavnými neboli příčepivými kořínky a kmínek může mít průměr až půl metru. Zdivo by mělo být dobře vyspárované, jinak do něj může zakořenit. Na slunných místech kvetou starší rostliny na koncích větví drobnými žlutozelenými květy a tvoří černé nebo modročerné bobule, které jsou ale jedovaté, proto si dejte pozor. Dožívá se až 400 let.
Odrůdy a kultivary
- Arborescens je kvetoucí, keřovitě rostoucí kultivar
- Arboricompact je zakrsle rostoucí keřovitá forma
- Arran má drobné listy
- Erecta je zakrsle rostoucí, vzpřímená, ve stáří poléhavá rostlina
- Conglomerata, Fluffy Ruffles a Ivalace mají zvlněné okraje a zkrácené články
- Little Witch má listy úzké a hluboce trojlaločnaté
- Manda´s Crested má pětilaločnaté listy s mírně vlnitými a nazpět ohnutými okraji
- Leo Swicegood má listy úzké a drobné
- Natashja má listy kapkovitého tvaru
- Ovata má listy nepravidelně srdčitě oválné
- Adam, Glacier, Harald či Jubilee mábíle lemované listy
- Golden Ingot, Kolibri a Luzii má bíle skvrnité listy, další
- Buttercup, Eva, Cecilia, Marylin, Gold Child, Goldheart a Midas Touch mají listy se žlutými okraji a skvrnami
- Atropurpurea, Little Diamond, Gracilis či Trikolor mají červené nebo stříbrné žilky
- Hedera colchica – břečťan kavkazský z Turecka má velké oválné srdčité listy
- Sulphur Heart se žlutým středem listu se hodí do teplejších oblastí na chráněná stanoviště
Břečtan a jeho stanoviště
Břečťan je nenáročný na stanoviště a nepotřebuje konstrukci. Libovolně se pne po opoře nebo zdi. Může také porůstat půdu jako spolehlivá půdopokryvná rostlinou. Roste spíše ve stínu a polostínu, protože mu na slunci žloutnou listy. Na stanovišti vydrží stovky let. Množí se řízky z polovyzrálých vrcholových výhonů hlavně v srpnu a září, ale i celoročně. Podívejte se také, jak se pěstuje japonská vrba nebo juka.
Pěstování břečťanu
Břečťan roste v každé půdě, ideální je lesní podrost. Vysazuje se z kontejnerů v průběhu roku. Zpočátku roste pomalu, později se růst zrychlí. Po výsadbě jej zaléváme, zakořeněné rostliny pak už snášejí sucho, má totiž dlouhý a bohatě větvený kořenový systém. Mladé rostliny hnojíme do konce června, později už nehnojíme, jinak narušíme vyzrání výhonů a přezimování. Tvar lze usměrnit řezem. Břečťan je otužilý, nevymrzá a dobře regeneruje.
Léčivé účinky a symbolika břečťanu
Břečťan patří k léčivým rostlinám, jejichž účinky zmiňuje už Hippokratés v roce 460 př. n. l.. Používal se při kašli, zevně proti vším, štěnicím a kožním chorobám. Pryskyřice břečťanu se přidávala do kadidlových směsí i hmoty na zubní plomby. Břečťan byl zasvěcen Dionýsovi jako posvátná rostlina. Pletly se z něj věnce jako symbol manželské věrnosti, přátelství, slávy a družnosti. Pro křesťany to byl symbol nesmrtelnosti a věčného života.
Použití břečtanu
- pomáhá při popálení sluncem
- léčí kožní potíže
- odstraňuje celulitidu
- léčí pohmožděniny
- pomáhá při bolestech zad
- upravuje slabou menstruaci
Sbírají se zejména listy, které se používají pro vnější použití. Často se používá i k výrobě dezinfekčních přípravků. Jedovaté bobule mohou být nebezpečné, při malém množství a správné receptuře se ale dají použít do sirupu proti kašli. Nechte to raději na odbornících.