Uzený sýr můžeme připravit při uzení studeným a horkým kouřem. K uzení je vhodná většina sýrů, jako eidam, ementál, syrečky nebo třeba niva, balkánský sýr i slaný jadel. Udí se v nádobách speciálních střívcích i punčoše. Jak udit sýr?
Uzení studeným kouřem
Pokud už vás přestalo bavit udit maso, zkuste to se sýry či rybami. Sýry se před uzením nemusí nakládat. Sýry můžeme rozložit na síťové rošty nebo použít síťku na uzení sýrů. Udíme je při teplotě do 30 °C a dobu uzení přizpůsobíme požadované intenzitě kouřového aroma, kterého chceme dosáhnout.
Dobře patrné je už po hodině uzení. Za 2 hodiny už je většina sýrů zbarvená do zlatova. Pro intenzivnější chuť udíme sýry 3 až 4 hodiny. Pak nechte sýry úplně vychladnout, zabalte je do potravinové fólie a nechte v lednici odpočinout a naležet alespoň přes noc.
Uzení teplým kouřem
Na menší kostky nakrájený oblíbený sýr, nebo klidně i více druhů sýrů vložte do sáčků vhodných pro uzení sýrů. Použít můžete koření i bylinky. Střívka je nutné dopředu namočit do teplé vody alespoň na půl hodiny. Můžete udit i ve vhodných nádobkách, nebo použít starou dobrou punčochu.
Udírnu vyhřejte na 50 až 60 °C. Sýry se udí přibližně 2 hodiny, aby se kostky sýrů spojily a sýr zezlátl. Hlídejte si, aby vám sýry z punčochy nevytekly a hlídejte si teplotu. Víc jak 80 °C určitě nepoužívejte. Teplotu v udírně můžete zvýšit, pokud má daný sýr vyšší bod tavení.
Uzení tofu
Uzení tofu je velmi podobné jako uzením klasických sýrů. Tofu jde navíc před uzením velmi dobře marinovat. Použít můžete oblíbené koření i bylinky. Důležité je hlavně tofu před vložením do udírny důkladně osušit. Studené uzení probíhá asi 3 hodiny při teplotě do 30 °C. Barva se postupně změní na zlatavou.
Stejně jako sýry, doporučujeme po vyuzení tofu zabalit do potravinové folie a nechat odležet přes noc v lednici. Dostane tak mnohem lepší a intenzivnější uzenou chuť. Při uzení horkým kouřem můžete udit i při vyšší teplotě nad 80 °C a udit asi 2 hodiny. Pokud ještě doma udírnu nemáte, podívejte se, jak se staví dřevěná udírna.