Hnědá barva zahrnuje širokou škálu odstínů barev. Ve škole nás učili namíchat hnědou barvu z červené a zelené. Namícháte ji i z modré a oranžové, nebo z mnoha jiných barevných kombinací. K vytvoření přesného odstínu potřebujete více zručnosti.
Které barvy použít na namíchání hnědé barvy
Barevný kruh je rozdělený na části v barvách duhy. Obsahuje primární, sekundární a terciální barvy. Primární barvy zahrnují červenou, modrou a žlutou, sekundární zase oranžovou, zelenou a purpurovou. Terciální barvy jsou v barevném kruhu umístěny mezi primárními a sekundárními barvami.
Smíchání primárních barev
Můžete smíchat všechny primární barvy dohromady. Po smíchání modré, žluté a červené dostanete hnědou barvu. Změnou poměru jednotlivých barev můžete lehce změnit výsledný odstín.
Smíchání komplementárních barev
Na barevném kruhu najdete i komplementární barvy neboli doplňkové barvy, které leží přímo proti sobě. Je to třeba modrá a oranžová, červená a zelená nebo žlutá a purpurová. Smícháním každé z uvedených dvojic získáte hnědou barvu vždy v jiném odstínu. Podobně se dá namíchat každá jiná, třeba fialová barva.
Změna jasu barvy
Pro zesvětlení a ztmavení přidejte černou nebo bílou. Přidat lze i pro ztmavení více tmavší barvy, ze kterých jste hnědou namíchali, ale změníte i odstín. Na světlou hnědou přidejte do bílé barvy jen velmi malé množství předem namíchané hnědé. Jednodušší je přidat tmavou barvu do světlé, než tmavou zesvětlovat.
Změna sytosti barvy
Sytější barvu získáte přidáním více barev, ze kterých jste ji původně namíchali. Tlumenější barvu naopak získáte přimícháním středně šedé barvy.
Změna odstínu barvy
U hnědé smíchané z modré a oranžové změníte odstín přidáním ostatních barev. Červená barva ji změní do teplé hnědé. Na tmavou hnědou přidejte purpurovou nebo zelenou. Komplementární dvojici barev můžete doplnit libovolnými ostatními barvami. Pro velmi jemnou změnu odstínu přidejte zase terciální barvu.
Pomůže vzorkovník Pantone
Míchací vzorkovník Pantone vám pomůže najít přesně tu hnědou, kterou hledáte. Pantone definuje barvy ve škále CMYK, místo RGY. Je to zkratka pro azurovou – cyan, purpurovou – magenta, žlutou – yellow a černou – black. Bílá zde není, protože se počítá s použitím bílého papíru. Najděte v něm přesný poměr barev k namíchání barvy.
Kde se dá hnědá barva použít
K hnědé se hodí z teplých barev červená i růžová, ze studených modrá a bílá. Ladí i s přírodními odstíny. V podobě dřeva je často používaná v interiérech na podlahách a nábytku. Dodává jim eleganci a útulnost. Má mnoho odstínů a tónů, jako je oříšková, skořicová, čokoládová, mahagonová nebo karamelová. Pokud s ní chcete třeba vymalovat obývací pokoj, na stěnách tmavé odstíny prostor opticky zmenší a hodí se do velkých místností. U malých raději zvolte po světlejší odstíny.
Jaký je význam hnědé barvy
Hnědá barva země a pokory, symbolizuje stabilitu, klid, rovnováhu, trpělivost a spolehlivost a je barvou zdravého rozumu. Dodává nám klidnou stálou energii.