Zahrada na podzim – to je synonymum pro nedostatek času. Majitelé zahrad mají totiž během podzimu plné ruce práce, musí navíc všechno stihnout udělat dříve, než napadne první sněhová přikrývka. Nejlepší je začít hned v září, ovšem je jasné, že se během pár víkendů v prvním podzimním měsíci nic moc nestihne. Sklízí se úroda, mnozí pěstitelé ještě sází zeleninu, aby mohli na jaře brzy sklízet. To, co se nestihlo v září, se musí stihnout udělat v říjnu a v listopadu. Jelikož se ale blíží prosinec, je na místě otázka, stihli jste všechno, co jste měli?
Pokud ne, využijte ještě posledních chvil, kdy zahradu nesužuje sníh. Minimálně přikryjte všechny květiny, které jsou na chlad náchylné, abyste na jaro nebyli překvapení zdevastovanou zahradou.
Jak zazimovat květiny či rostliny na zahradě
Otázkou pro mnohé majitele zahrad je, jak zazimovat květiny či rostliny na zahradě. To je úkol, který se s podzimem pojí. Květiny či rostliny, které máte zasázené do záhonků, stačí zazimovat tak, že je přikryjete chvojím nebo listím. Stačí, že budou v teple a ukrytí před sněhem. Listí, které na zahradu popadalo, tak nemusíte pálit nebo jinak likvidovat. Udělejte z něj přikrývku a zakryjte například trvalky.
Spadané listí mimo jiné můžete nechat na trávníku. Je to totiž přirozené hnojivo. Co můžete udělat, je, že ho rozemelete na malé části, aby se do trávníku lépe dostalo. V případě, že je na zahradě listí mnoho, shrabte ho a nasypejte do kompostu, pokud se tedy jedná o listy z ovocných stromů. Ořechové nebo dubové listy se musí zlikvidovat jiným způsobem, jelikož obsahují mnoho tříslovin, které se pomalu rozkládají.
Naposledy posekejte trávník
Podzim se také nese ve znamení posledního sečení trávníku v roce. V této souvislosti také proveďte takzvanou vertikutaci. Jedná se o zbavení trávníku všech plstí a mechů, které tropí neplechu. Vertiktuace se zpravidla provádí dvakrát ročně, a to jak před zimou, tak po zimě na jaro.
Trávník také naposled pohnojte, ideálně zmiňovaným listím.