Nyní přichází čas, kdy tato překrásná rostlina začíná kvést, tudíž ji na zahradách rozhodně nepřehlédnete. Z dálky totiž připomíná rozkvetlý keř či strom, avšak při bližším ohledání zjistíte, že se jedná pouze o iluzi. Jde tedy o ideální rostlinu, která rozzáří vaši zahradu a dodá ji potřebný lesk a prestiž. Dnes se proto podíváme, jak ji správně pěstovat.
Jak japonská vrba vypadá?
Jak už bylo řečeno, japonská vrba z dálky připomíná rozkvetlý keř nebo strom. Tuto iluzi způsobují mladé listy, které v letním období přecházejí od zelené barvy přes krémovou až do růžové. Vybrat si můžete hned z několika různých druhů, jež jsou všechny nenáročné na pěstování. Ohromí vás zejména barevné spektrum jednotlivých vrb a jejich schopnost keřovitého růstu bez jakéhokoliv zásahu. Tím pádem se o ně nebudete muset prakticky vůbec starat.
Do kterého prostředí se hodí?
Těmto vrbám obecně prospívá dostatek slunečního záření nebo maximálně polostín, avšak vždy je nutný dostatek chladné a vlhké půdy. Můžete ji proto bez obav umístit na jižní stranu vaší zahrady, a pokud ji občas zalijete, bude se vrbě dařit více než skvěle. Zvlášť v tomto letním počasí je důležitý dostatek vláhy pro správnou podporu růstu, dbejte proto, aby byla půda dostatečně vlhká. Vrba se často prodává již naroubovaná v podobě keříku, nebo na malém kmínku, což vám její pěstování usnadní.
Jak se vrba pěstuje?
Pěstování japonské vrby je velice jednoduché. Stačí tedy vyhrabat dostatečně hlubokou jámu, do které poté umístíte zakoupenou sazenici v podobě keříku. Naše podmínky jí naštěstí plně vyhovují, protože dokáže odolat mrazům přesahujícím třicet stupňů pod nulou. Pouze nesmíte zapomínat na velké množství vody, které vrba potřebuje k růstu. Pokud ji totiž dostatečně nezalijete, může vymrznout a vy tak přijdete o tolik chtěný skvost na zahradě. Nebojte se ji zalévat i v zimě a to minimálně jednou za týden.
Jak se množí?
Množení japonské vrby se v praxi příliš nepraktikuje, pokud byste si zakoupili špatnou sazenici, máte pochopitelně nárok na reklamaci. Pokud byste se však přeci jen rozhodli vypěstovat si vlastní strom, poradíme vám, jak na to. Jistě svou vrbu pravidelně stříháte, proto tyto živé odřezky jednoduše zapíchejte do chladné a dostatečně vlhké země. Pečlivě je zalévejte a po nějakém čase spustí kořeny a vzejdou z nich krásné rostlinky. Z nich si pak vyberte tu nejrovnějších, ze které pak můžete řezáním vytvarovat pěkný stromek.
Správné ořezání japonské vrby
Řez je nutné opakovat přibližně třikrát do roka a je třeba jej provádět velmi radikálně. Ideální dobou pro tuto činnost je jaro, tedy chvíle, kdy ještě nezačala rašit. Vrbu je nutno nejprve zhustit a řezat ji do tvaru koule. Až docílíte husté a pěkně kulaté korunky, budete tento tvar pouze udržovat občasnými zkrášlovacími řezy.
Pokud vás japonská vrba zaujala, rozhodně neváhejte a pořiďte si jednu sazenici. Rozhodně toho nebudete litovat.
Jeden komentář
Hana Kvitová
Dobrý den, je možné japonskou vrbu, pěstovat také ve velkém květináči? Stačil by případně průměr 55 cm?
Děkuji!