Zlatou barvu můžete občas potřebovat na malbu obrazu nebo pro dekoraci. Metody pro získávání zlaté barvy se mohou mírně lišit. Podívejme se na tom jak si zlatou barvu vyrobit a používat.
Barvy pro malování, řezbu i modelování
Zlatá i stříbrná barva je součástí některých sad akvarelu. Ve většině případů barvy neobsahují žádné jiné kovové inkluze. Řezbáři a modeláři používají barvy se speciálními látkami, kdy je pak struktura podobná kovu. Mnoho profesionálů si je většinou vyrábí.
Achromatické a chromatické barvy
K malbě obrazu potřebuje umělec achromatické a chromatické barvy. Achromatické barvy zahrnují černou a bílou. Jejich smícháním v různých poměrech získáte všechny odstíny šedé. Na chromatickou stupnici potřebujete primární barvu žlutou, červenouamodrou. Z nich získáte všechny další barvy. Z červené a žluté sekundární oranžovou, zežluté a modré zelenou a z červené a modré fialovou barvu. Barvy mohou být také transparentní, např. akvarel a neprůhledné, např. olej a kvaš.
Pokud je v sadě barev např. „fialová K“, převládá červený pigment, u „fialová C“ převládá modrý.
Zlatá barva na obraze
Zlatá se získá smícháním žluté a červené. Odstín se podobá okrově žluté či oranžové. Používá se královská červená nebo červenohnědá, jen pár kapek na sklenku kvaše. Pokud je kvaš suchý, zřeďte ho vodou a míchejte do konzistence husté zakysané smetany. Do sklenice přidejte červený karmín a žluté stroncium a rozmíchejte. Stejné je to u oleje či akvarelu, kde lze míchat barvy i na paletě.
Zlatá barva z kvaše
Pokud je třeba kvaš použít na obrazy nebo pokrytí dekorativních předmětů, jako je třeba basreliéf z plastelíny opatřený emulzí na vodní bázi, není vhodný tradiční způsob malby. Potřebujete žlutý kvaš zředěný na požadovanou konzistenci a přidat bronzový prášek. Po natření objektu jej přetřete lakem.
Zlaté šperky a předměty
Na pokrytí šperků, figur nebo nábytku zlatou barvou potřebujete bronzový nebo zlatý prášek a nitro lak nebo olej. Zlatý prášek lze zakoupit v obchodech s uměleckými potřebami, ale je dražší. Bronzový bývá levnější a dá se koupit i v železářství. V barvě se navíc téměř neliší. Pro jemné šperky je vhodnější zlatý prášek, u větších předmětů lze použít levnější bronz. Prášek se ředí v laku či oleji.
Nitro lak je určitě vhodný pro kovové a dřevěné výrobky. U plastu zkuste nejprve nanést pár kapek laku na méně nápadné místo a zjistěte, zda se plast nerozpouští.
Výroba barviva a nátěr
K výrobě zlaté barvy je vhodný jakýkoli lak, nejčastěji se používá nitro nebo olej. Cena se výrazně neliší, ale olej zasychá mnohem pomaleji. Nalijte lak do skleněné nádoby, pomalu přidávejte bronzový prášek a neustále míchejte na homogenní směs. Produkt natřete štětcem a nechte zaschnout. Zlacený produkt nevyžaduje lak. Prášek lze dát i do sklenice, natřít předmět olejem nebo lakem, objekt ponořit do sklenice a práškem a pokrýt další vrstvou laku.