Česnek je jednou ze základních surovin v každé kuchyni, bez něj si pořádné vaření ani nedokážeme představit. Nejen, že jídlu dodá zajímavou chuť a aroma, ale také množství tělu prospěšných látek. Nyní pomalu nastává čas, kdy by se měl česnek začít sázet. Pojďme si proto společně projít proces pěstování česneku, abyste si i vy doma mohli sami vypěstovat kvalitní a přírodní cibule.
Nejprve si vyberte druh
Jak už to tak v rostlinné říši bývá, existuje mnoho různých druhů česneku a je proto potřeba si důkladně rozmyslet, který z nich chcete začít pěstovat. Ne všechny se totiž hodí právě do vašich podmínek. Odborníci rozlišují odrůdy především podle toho, zda jsou s paličkou či nikoliv a také podle doby sklizně.
Takzvaný paličák má uprostřed hlavičky palici, zatímco nepaličák zde má pouze jakousi nať. Rozdíl je samozřejmě i v době sklízení. Nepaličák se sklízí v okamžiku, kdy mu již zežloutla nať a padla na zem. Paličák můžete sklidit až poté, co zežloutne listí a nať se naopak napřímí.
Jak sázet ozimý česnek?
Samotné pěstování česneku není nikterak složité, zvládne jej i úplný zahradnický začátečník. Pouze je potřeba dbát zvýšené pozornosti na správné načasování všech pěstitelských aktivit. Nejčastěji se česnek vysazuje na jaře v době března či dubna, anebo až na podzim. To je dáno především odrůdou, zda chcete pěstovat česnek jarní či ozimý.
Co se týče ozimých druhů, sázíme je až na konci listopadu v době, kdy teplota několik dní nepřesáhla 9°C. Tím sazenice ochráníme před houbovou chorobou, které bychom se jinak velmi špatně zbavovali.
Jak sázet jarní česnek?
Jarní česnek je nejvhodnější sázet od března do konce května. Nejprve je nutné vyhloubit rýhy, do kterých budete následně sazenice ukládat. Jejich hloubka závisí na velikosti jednotlivých stroužků, protože by nad každým z nich mělo být ideálně 4 až 6 centimetrů zeminy. Jednotlivé řádky jsou od sebe vzdáleny zhruba 25 centimetrů a jednotlivé sazenice v řádku asi 10 centimetrů. To umožní každému jednotlivému stroužku dostatek živin a také dostatek prostoru pro správný růst.
Nevysazujte česnek stále na stejné místo
Jako u všech rostlinek, tak i u česneku platí, že byste jej neměli vysazovat každý rok na stejné místo. Poté by se mohl zvýšit výskyt chorob a škůdců a v horším případě by byl ovlivněn i růst jednotlivých sazenic. Ideální interval odpočinku půdy jsou 4 roky, ve kterých by se na daném pozemku neměla objevit ani cibule nebo pórek. Co se týče samotné půdy, česnek na ní není nijak náročný. Bude se mu dobře dařit jak v písčitých půdách, tak i v těžkých zeminách. Nejideálnější jsou však lehké půdy s dostatkem humusu a živin.
Samotné pěstování
Jakmile česnek zasadíte, nemusíte se o něj prakticky dále starat. Stačí pouze dávat pozor na hladinu vlhkosti v půdě, protože mu přemokřená půda nesvědčí. Sazenice by mohly začít tlít, což je rozhodně nežádoucí. Záhon s česnekem by měl být také na slunném místě, aby byl co nejvíce podpořen jeho růst. Potřeba vody je srovnatelná s jinou kořenovou zeleninou, jako je mrkev nebo petržel. Neuškodí ani občasné přihnojování a dodání extra živin do půdy pro podporu růstu jednotlivých sazenic.
Jak česnek sklízet?
Sklizeň závisí na konkrétních podmínkách v daném roce. Předčasná sklizeň znamená problémy při sušení plodin, zatímco při pozdní sklizni se cibule v zemi začnou rozevírat, což přináší komplikace při jejich prodeji. V kyprých půdách lze česnek jednoduše vytahovat, aniž byste poškodili podzemní cibule. Ve tvrdší a hutnější zemině je však nutné použít vidle nebo lopatku na vyrytí.
Nyní již víte jak si doma vypěstovat kvalitní česnek. Neváhejte proto a pusťte se do výsadby již nyní, nastal totiž ten ideální okamžik.