Kupujete první akvárium, ale nejste si jistí, jak velké má být? A až akvárium koupíte, kam ho umístíte? K oknu? Nebo snad do tmavého kouta? Na všechny otázky si odpovíme v článku.
Jak velké akvárium pořídit
Jedním z prvních rozhodnutí, které je třeba učinit při pořizování akvária, je zvolit jeho správnou velikost. Když opomeneme úlohu finanční (pořizovací cena menších akvárií je nejen nižší, ale i provoz je levnější), určitě bude záviset i na místě, kde bude akvárium umístěno.
Musíme si také uvědomit, že s pořízením velkého akvária, je nutno brát zřetel na jeho hmotnost a tudíž nosnost skříňky a v neposlední řadě i podlahy. Třeba ve starších domech s dřevěnou podlahou je to přímo nutností.
Velikost akvária závisí na rybě
A v neposlední řadě musíme také samozřejmě při našich úvahách o pořízení akvária myslet na ryby, pro které je takové akvárium příbytkem. Každá ryba je jinak náročná na prostor. Například existují ryby, které jsou ve své domovině, ze které pochází, schopny v období sucha přežít v miniaturních objemech vody. Takové ryby se budou určitě cítit lépe v akváriu o šířce cca 30 cm.
Tvar akvária
Existuje mnoho různých velikostí a tvarů akvárií. Mezi takové atypické tvary patří například akvária ve tvaru sloupce, pyramidy a známé jsou kulovité akvária. Je to otázkou vkusu a v neposlední řadě i rozpočtu, který chceme na pořízení akvária vyčlenit. I zde však platí pravidlo, že každou rybu nelze chovat v každém typu akvária. Třeba rybám, které plavou v hejnech, vyhovují akvária protáhlá. V takovém sloupovitém akváriu by se „hejnovým“ rybám určitě nedařilo, byly by omezovány ve svém přirozeném chování.
Umístění akvária
Je třeba se hned napoprvé rozhodnout o správném umístění akvária, jelikož přemísťování akvária není prospěšné ani pro ryby ani pro samotné akvárium.
Zde musíme zohlednit v prvé řadě dopad slunečního světla na akvárium (nechtěná tvorba řas). Tmavší stanoviště je proto lepší i z toho důvodu, že učiní tmavý kout v místnosti více přitažlivým a samotné akvárium krásně vynikne. Také je vhodné umístit akvárium v klidné části místnosti, jelikož i samotné hlučnější zavírání dveří může ryby stresovat.
Dále musíme brát v úvahu hmotnost akvária naplněného vodou a pískem. Podklad musí být dostatečně pevný. A také musíme zajistit, aby stálo vodorovně. Mezi podstavec a akvárium je vhodné vložit vrstvu polystyrénu (např. karimatka), aby se tlak na podložku správně rozdělil a nedošlo k prasknutí akvária.
Ve výsledku je nutno říci, že akvárium musí mít dostatečnou velikost (1 lt vody na 1 cm délky ryby v průměrně osázené nádrži) a být zařízeno tak, aby se v něm jeho obyvatelé cítili dobře.