Jak pěstovat cibuli, aby měla vyváženou chuť a vůni, dosáhli jsme velké úrody a dlouho nám vydržela? Pro pěstování cibule na zahradě využijte naše rady.
Požadavky cibule na prostředí a živiny
Půda má být lehká, písčitá až písčitohlinitá, propustná a pH 6,7 až 7,5. V kyselých půdách neprospívá, v jílovitých a těžkých trpí houbovými chorobami a krátce vydrží.
Jak sázet cibuli a jak sázet česnek? Na jaře se cibule dobře ujímá při teplotách 15 °C a vyšších. Pokud je půda chladná, klíčí výsevy až za 3 až 4 týdny. V létě vyžaduje teploty nejméně 25 °C, které podporují siličnaté látka. Ozimá cibule odolá i mrazu.
Ve vysoké vlhkosti hrozí plíseň cibule. Vyžaduje slunce, v polostínu je pletivo nevyzrálé a cibule se brzy kazí. Otevřená poloha, kde proudí vzduch, sníží vlhkost.
Cibule obsahuje zejména vitamin C, fosfor, vápník, síru, selen, zinek a siličnaté látky, dodávající štiplavost. Alicin má antibakteriální a protizánětlivé účinky, posiluje imunitu a využívá se při nachlazení. Červené odrůdy jsou bohaté na antokyanová barviva.
Nároky cibule na hnojení
Cibule má střední nároky na hnojení, dává se 100 g dusíku, 10 až 30 g vázaného fosforu a 150 g vázaného draslíku vždy na plochu 10 m².
Dusík ve 2/3 dávky před vzejitím a 1/3 ve fázi 5 pravých listů. Aplikuje se i hořčík, síran amonný a síranové formy draselných hnojiv ovlivňující skladovatelnost. Nepoužívejte draselnou sůl s chlórem a chlévský hnůj, který podpoří šíření patogenů.
Jarní výsev cibule od března do začátku května
Na 10 m² vysévejte 1 000 až 1 200 semen do řádků 30 cm od sebe do hloubky 2 až 4 cm od března do začátku května. V chladném počasí cibule pomalu vzchází.
Výsev ozimé cibule koncem léta
Výsev ozimé cibule probíhá koncem srpna až začátkem září. Použijeme vyšší počet semen a dbáme na závlahu. Přezimují rostliny s 5 pravými listy.
Výsadba sazečky
Na plochu 10 m² vysazujeme 0,8 až 1,2 kg sazeček do hloubky 3 cm. Cibulky sázíme 7 až 10 cm od sebe do řádků 35 až 40 cm. Sazečka roste rychleji.
Závlaha cibule
Po výsevu a výsadbě sazečky cibule potřebuje více vody. Pak je třeba více zalévat v květnu a červnu. Podívejte se, jak vyrobit kapkovou závlahu. Půdu je třeba kypřit.
Choroby a škůdci cibule
Po ožehnutí silným sluncem vzniká úžeh cibule. Listy a cibulky zblednou a zhnědnou. Praskání cibulí souvisí s nevyrovnanou závlahou nebo opožděnou sklizní. Využijte i naše rady jak se zbavit slimáků.
Bakteriózy vznikají na vlhkých a uzavřených stanovištích a těžších půdách. Plíseň cibule se šíří při nízké teplotě a vyšší vzdušné vlhkosti a aplikují se fungicidy. Příznakem jsou protáhlé světlé skvrny na listech, ohýbání a zasychání natě.
Sklovitost cibule při skladování je následek vysokých teplot v závěru vegetace. U skladované cibule se vyskytuje krčková hniloba cibule, běžnější u té ze sazečky. Povrch cibulí pokryje šedý povlak, cibule se scvrkávají a raší. Prevencí je sklizeň cibule se zcela suchou natí a ukládání jen dobře vyzrálé a protříděné cibule.
Dbejte na střídání plodin na záhonech. Tam, kde se vyskytne krčková choroba cibule, nesázejte cibuli dalších 5 let.
Na kořenech škodí larvy květilky cibulové způsobující deformace a úhyn rostlin. Larvy vrtalky pórové se prožírají dovnitř cibulí skrz listy. Pomáhá zakrytí cibule textilií v době letu samiček v dubnu a květnu. V teple a suchu třásněnky vysávají šťávu z pletiv, listy mají stříbřitý nádech a zasychají a používá se spinosad.
Nejčastější dotazy
Cibuli sklízejte v červenci až srpnu za suchého počasí v době, kdy je nať nejméně z 50 % zaschlá a leží na zemi. Cibuli vyryjte a nechte na záhoně proschnout. Ozimou cibuli sklízejte v dalším roce v květnu.
Ukládejte ji na vzdušná a tmavá místa ke kompletnímu vyschnutí, které trvá několik týdnů. Pak odstraňte suchou nať a cibuli zavěste nebo uložte volně na police tak, aby mezi ní mohl proudit vzduch.
Jaká je vhodná teplota pro skladování cibule?
Teplota má být −1 °C až 2 °C. Pokud klesne pod −4 °C, cibule namrzají. Uložení při vlhkosti do 80 % umožní skladovatelnost do poloviny jara následujícího roku.