Velkoplošné podlahové vytápění si mnoho lidí oblíbilo pro jeho bezúdržbový provoz, úsporu prostoru i z estetických důvodů. Je schované pod podlahou a na rozdíl od radiátorů nezabírá v místnostech prostor. Teplo na chodidla je velmi příjemné.
Podlahové vytápění do bytu i rodinného domu
Podlahové vytápění se dělí na dvě základní varianty. Vytápění přímotopným elektrickým zařízením, které se dává hlavně do objektů, ve kterých je instalace druhé varianty v podobě teplovodního potrubí náročná, zejména v panelových domech. Teplovodní podlahové topení najde uplatnění především v rodinných domech, nízkoenergetických stavbách a objektech s ústředním vytápěním.
Teplovodní podlahové topení
Podlahové vytápění se vyplatí kombinovat s topným systémem, který pracuje nejefektivněji v nízkoteplotním režimu, kam patří kondenzační kotle s regulací, které jsou vysoce efektivní a ekologicky nezávadné. Zvolit můžete i tepelné čerpadlo, kde je třeba počítat s vyšší pořizovací cenou, dále pak solární panely, které ale u nás nemusí být dostačující a tvoří spíše sekundární zdroj vytápění.
Zavzdušněné topení
Bublinky vzduchu, které do topného tělesa pronikají při dopouštění kapaliny do otopné soustavy, mohou vzniknout kvůli mikroskopickým netěsnostem ve spárách mezi trubkami, při rychlém dopouštění kapaliny i kvůli špatně vyspádovaným trubkám. Mohou vzniknout i při chybném návrhu topné soustavy. Podívejte se, jak odvzdušnit topení.
Jak na odvzdušnění podlahového topení
- Teplovodní podlahové topení se musí občas odvzdušnit a doplnit vodou. Součástí každého vytápění bývají 2 odvzdušňovací ventily, jeden na kotli a druhá na rozvaděči.
- Nejdříve uzavřete všechny okruhy na rozvaděči a na vypouštěcí a napouštěcí kohout vrchního tělesa připojte vodovodní hadici. Druhou hadici připojte na spodní těleso rozvaděče, ať se dá odvádět přebytečná kapalina.
- Pak otevřete první okruh a opatrně do něj vodu vpusťte. Okruh je odvzdušněný ve chvíli, kdy začne hadicí ze spodního tělesa odtékat souvislý a nepřerušovaný proud vody. Jakmile k tomu dojde, okruh uzavřete. Stejný postup aplikujte na všechny zbývající okruhy na rozvaděči.
Doplnění vody
Občas je nutné i doplnění vody do celého topného systému. Pokud je nutné vodu doplňovat příliš často, může být indikátor v topném okruhu prasklina. Poruchu může zapříčinit i zaseknutá odvzdušňovací ventil nebo nesprávně namontovaná expanzní nádoba, což má negativní vliv na funkčnost některých okruhů topení.
Investiční náklady
Pokud přemýšlíte, jak ušetřit za topení, porovnejte celkové náklady. Investice do teplovodního podlahového vytápění rodinného domu s plynovým kondenzačním kotlem je asi o polovinu vyšší než do elektrického přímotopného podlahového vytápění. U provozních nákladů je to však naopak. Na vyšší provozní náklady elektrického systému má vliv vyšší cena elektrické energie a z pohledu celkových nákladů je výhodnější teplovodní varianta.