Pořídit si při dnešních cenách vlastní střechu nad hlavou, třeba i ve formě menšího bytu, je pro mnoho mladých rodin finančně náročné. Není tak divu, že se stále více lidí snaží postavit si své bydlení pouze vlastními silami. Ono to takto totiž většinou vyjde finančně nejlépe.
O každém detailu rozhoduje majitel
V současnosti jsou dost populární takzvané domy na klíč. Ty jsou zajímavé hlavně cenově, avšak jedná se v podstatě o unifikované stavby, které až na pár maličkostí vypadají všechny stejně.
Kdo chce mít bydlení podle svých představ, pustí se raději do vlastního projektu. Ten nejenže může být v konečném důsledku levnější, ale hlavně se bude jednat o zcela originální stavbu. Přesně takovou, jakou majitel požaduje.
Člověk ví, za co platí
Dalším důvodem, proč se pustit do stavby vlastními silami, je možnost kontrolovat rozpočet. Ten je většinou u projektů typu domy na klíč docela nepřehledný a zákazník tak nemá příliš přehled za co všechno vydává své peníze.
Použitý materiál navíc dokonce nemusí být natolik kvalitní, jak si zadavatel představuje, což je velký problém nejen u tepelné izolace, ale třeba také v případě plechových střech. Levné varianty samozřejmě fungují také, ale obvykle nemají tak dobré vlastnosti jako lepší verze.
Kdo chce mít v tomto směru plnou kontrolu a nakupovat materiál typu cement, cihly, stavební řezivo či třeba kachlíky v odpovídající kvalitě či za cenu, o které si rozhodne on sám, ten si dům prostě postaví svépomocí.
Vždy se ušetří
Na světě neexistuje stavební firma, která by dokázala cokoliv postavit pouze za náklady. Pokaždé je potřeba uhradit platy zaměstnancům a další nezbytné režie.
Lidé, kteří se rozhodnou pro stavbu svého domu svépomocí, si ovšem žádnou gáži vyplácet z pochopitelných důvodů nebudou. Sice se více nadřou a dokončení projektu bude trvat déle, nicméně nakonec na tom vydělají.