Pro správné odvlhčení základů zakupte kvalitní nopovou fólii. Důležitá je i správná montáž. Pokud pracujete s napjatým rozpočtem, zvládnete si ji položit i samy.
Druhy nopové folie
- Nopová fólie bez perforace – při stavbě drenážního systému, ochraně základů, jako doplňková hydroizolace proti vlhkosti a ochrana proti radonu. Vytvoří mikroventilační vrstvu a základy a zdivo jsou provětrány. U novostavby jako mechanická ochrana před poškozením hydroizolačního asfaltového pásu nebo hydroizolační PE fólie.
- Nopová fólie s perforací – při stavbě zelených střech na hydroakumulační vrstvu. Nutno chránit textilií před zanášením drenážní vrstvy.
- Nopová fólie s nakašírovanou textilií – na drenážní a hydroakumulační vrstvy v konstrukci zelené střechy, nezanese se odplavovaným substrátem, pro ochranu hydroizolace základu domů, kde zajistí odtok srážkové vody.
Před pokládkou fólie zkontrolujte stav základů. Pokud při výkopu okolo základů někde chybí část kamenů či cihel, větší díry a mezery před položením fólie vyzděte. Fólii na stěnu připevněte speciálními hřebíky s plastovou podložkou nebo hřeby s kotvící podložkou a hmoždinkami. Nopové fólie jsou vysoce odolné, mají dlouhou životnost a jsou pevné v tlaku i tahu. Jsou důležitou součástí péče o fasádu.
Před vlastní prací s nopovou fólií
- Než začnete pokládat nopovou fólii, odkopejte zeminu okolo základů domu maximálně do úrovně základové spáry, aby se nepoškodila statika domu.
- U výrazných nerovností na suterénním zdivu, tedy základech domu, pro dosažení optimálních vlastností nerovnosti vyrovnejte pomocí sanační omítky, větší nerovnosti dozděte.
- Můžete zvolit i odvětrání potrubím, kdy se vysekají kapsy ve zdivu, do nich se zasadí trubky a zaomítají se.
Práce s nopovou fólií
- Nopovou fólii pokládáme nopy ke zdi tak, aby vznikl odvětrávací prostor mezi fólií a zdí, a aby mezi nopy dobře proudil vzduch
- Nopovou fólii pokládejte hladkým pruhem dolů, pruh založte pod drenážní trubku a vznikne záhyb ve tvaru písmene L. Trubka musí být vedena ve sklonu do kanalizace, žumpy nebo tzv. do ztracena třeba na zahradu.
- Nopovou fólii upevněte ke zdi pomocí hřebů s podložkami co nejvíce rovně podél zdi. Horní lem připevněte ke zdi speciální lištou, která je příslušenstvím k fólii. Ukončovací lišta pomáhá správné cirkulaci vzduchu.
- Na horní straně si pohlídejte, aby nebyla fólie zaomítnuta nebo jiným způsobem utěsněna.
- Pak ji zasypeme štěrkem z větších nebo středních rozměrů kamínků, např. makadam, aby nedošlo k ucpání drenážní trubky prachem.
Důležité rady a tipy při napojování a pokládání nopové fólie
Pokud vám nestačí délka nopové fólie okolo obvodových zdí, nenapojujte ji v rozích, ale minimálně 50 cm od rohu. Pokud napojíte fólii, počítejte se sklonem pozemku. Nejprve položte část, která je položena nejníže. Začněte odspodu, aby voda po fólii stékala, ale nezatékala za ni. Fólii lze použít také jen jako mechanickou ochranu, zejména v případech, kdy jsou základy zaizolované asfaltovým pásem neboli ipou.
Jak na spojování fólií
Pokud je třeba použít více nopových fólií vedle sebe, vyměřte to tak, aby spoj nebyl na rohu budovy. Spoj musí být minimálně 50 cm od rohu stěny a spojení dvou nopových fólií vyžaduje přesah minimálně 20 cm. Proveďte spoj tak, aby do sebe nopy obou fólií v překryvu zapadly s přesahem 3 až 5 nopů. Pro pevný spoj oba kusy fólie přilepte pevnou kaučukovou páskou, tmelem na bázi asfaltu nebo je svařte horkým vzduchem.