Zařídit si svou domácnost tak, aby byla ve spojení s proudící energií a celkovou harmonií. I tak by se dalo definovat staré čínské učení feng-šuej, které je v posledních letech stále více skloňované. Jeho úkolem je především pokusit se nastolit zmiňovanou harmonii v prostoru a popostrčit energii k tomu, aby bezproblémově kolovala místnostmi napříč celou domácností. Pojďme se seznámit s pilíři a jak konkrétně toto tradiční učení člověka ovlivňuje při zařizování příbytku.
Učení se opírá o energii čchi
Pokud chcete zařídit svou domácnost na základě feng-šuej, nebude to jen o zakomponování věcí, jež jsou pro vás symbolem harmonie. Tapety květiny budou sice hezkým prvkem obývacího pokoje nebo ložnice, tradiční čínské učení však touží po něčem víc.
Opírá se o takzvanou energii čchi, která je všudepřítomná. Vyživuje a vyplňuje prostor rozprostírající se kolem nás. Mluvíme o jakési neustále se přeměňující dynamičnosti energií Jin a Jang. Vzniklá energie čchi pak přímo ovlivňuje jak naše zdraví, tak celkovou vitalitu člověka (tedy v to Číňané alespoň od pradávna věří).
Do hry se však kromě energie čchi v rámci feng-šuej dostává i takzvaný živlový pentagram, který je univerzálním systémem udávající životní element člověka. Právě tento pentagram má přímo ovlivňovat harmonii, která domácností koluje a která bude mezi lidmi navzájem kolovat.
Dalším pilířem je faktor času
Feng-šuej bychom mohli rozdělit na několik pilířů, z nichž jak energie čchi, tak živlový pentagram jsou jedněmi z nich. Třetím v pořadí je poté faktor času, který je symbolem pro všechno kolem nás, co je v neustálém pohybu. V praxi se tak může jednat o životy lidí i naší planety.
Číňané od pradávna přikládali velkou váhu astrologii a kosmologii a je tedy logické a nepřekvapivé, že se tato odvětví zapsala i do starého čínského učení, podle něhož zařizujeme své příbytky. Takzvaný faktor času, pro který je právě astrologie a kosmologie klíčová, sleduje přírodu i nebeské události, jež posléze určují, jak své bydlení zařídit, aby harmonie a energie skutečně domácností kolovaly bez překážek.
Víte, co je to schéma Pa-Kua?
Za čtvrtý a zároveň poslední pilíř starého čínského učení Feng-Šuej můžeme považovat univerzální systém, pomocí kterého se definují nejhlubší příčiny problémů v životě lidí. Posuzuje, jak člověk žije a co je pravděpodobně důvodem jejich vzniku.
Právě toto schéma určuje, jakým způsobem budeme umísťovat jednotlivé kusy vybavení domácnosti. Stojí za adekvátním umístěním pohovky, konferenčního stolku i zrcadla, které by se například nemělo nacházet naproti dveří.
Jednoduché způsoby, jak feng-šuej dostat i k sobě domů
I když principů starého čínského učení bychom našli víc než dost, dosáhnout jakési rovnováhy mezi životním a pracovním prostorem můžete třeba na základě níže uvedených tipů. Co konkrétně zabírá, respektive jaké principy pomohou dostat potřebnou harmonii i k vám domů?
- Vchodové dveře musí být v perfektním stavu. Jsou totiž symbolem bohatství. Pokud mají do domu přitáhnout co nejvíce energie, nebojte se je vyšperkovat například krásnou květinou nebo osvětlením.
- Dřez a sporák nepatří naproti sobě. Kuchyňský kout je považován za jeden z vůbec nejdůležitějších prostorů a pokud se budou elementy vody a ohně dostávat do opozice, prostorem nebude kolovat požadovaná harmonie.
- Zrcadlo patří do jídelny. Opticky totiž zvětšují prostor, ve kterém jíte. A jelikož jídelna nemá být nijak stísněná, tento efekt je žádoucí.
- I drobnosti, jakou je například odklopené záchodové prkénko, může ovlivnit energii, která se bude vaším domem linout. Pokud bude zůstávat odklopené, bude vám z domu unikat bohatství, tak pozor na to.
- Důraz klaďte i na postavení postele. Lůžko by se nemělo nacházet v jedné linii s dveřmi ložnice. Zároveň by měla mít postel kolem sebe oporu v podobě nočních stolků.
Foto: Dovido.cz