V poslední době začínáme místo květin stále více pěstovat vlastní zeleninu, drobné ovoce a bylinky. Pokud na vaši zahradu padá stín, podívejte se, jaké zelenině a bylinám se bude ve stínu dařit.
Stejně jako existují pokojové rostliny do stínu, najdete i takové venkovní rostliny. Některá zelenina pěstovaná ve stínu je kvalitnější a bohatší na vitaminy i minerály, než kdyby rosta na slunci. I stinné podmínky můžete využít pro zahradnické úspěchy. Podívejme se, jak na to.
Druhy stínu
- Polostín je plocha, kde rostliny nejsou slunci vystaveny celý den, 5 až 6 hodin sem svítí slunce, nejvíce okolo poledne. Ráno a v pozdním odpoledni je slunečních paprsků méně.
- Mozaikový nebo světlejší stín označuje záhony stíněné korunami stromů a dopadající stín na rostliny podle točícího se slunce. Jde o nejpřirozenější a nejpříjemnější polostín pro rostliny.
- Hluboký stín od stodoly, zídky či hustého živého plotu pod thujemi, kam se sluneční paprsky nedostanou, doprovází vlhko. Zde se dají pěstovat jen vybrané druhy okrasných rostlin.
Zelenina do stínu a polostínu
Rajčata, papriky nebo dýně potřebují hodně slunce. V polostínu asi po čase dozrají, ale nebudou nic moc. Zaměřte se na zeleninu, která si vystačí i s polostínem nebo mozaikovým stínem.
Nejméně slunečního záření, asi 2 hodiny denně, potřebují asijské druhy listové zeleniny, třeba mizuna podobná roketě a rukole, kterým stačí 3 až 4 hodiny slunce denně. To platí i pro salát, kapustu a špenát, který má pak šťavnaté a křupavé listy.
Asi 4 až 5 hodin slunce stačí pro mrkev, petržel, celer, ředkvičky, hrášek, řepu a fazole. Kořenová zelenina má v částečném stínu více vláhy a je šťavnatější. Asi 5 až 6 hodin slunce stačí brukvovité zelenině, jako je květák, brokolice, růžičková kapusta, zelí, ale i pórek. Z ovoce vám zde poroste třeba kanadská borůvka.
Bylinky na stinná místa
V polostínu rostou i některé bylinky, třeba středomořské rostliny, jako je levandule, tymián nebo rozmarýn. Polostín svědčí i kerblíku, jenž připomíná petržel a má trochu nasládlé listy. Když na něj bude svítit slunce jen pár hodin, budou jeho listy voňavé a šťavnaté. Podobné podmínky vyhovují i libečku, kterému se lidově říká maggi. Je aromatický a používá se do polévek a v polostínu má chutnější listy.
Polostín i stín ocení máta, které vyhovuje vlhko. Daří se jí kolem zídek a v koutech v zahradě. Doporučujeme vysadit více druhů máty a vytvořit z odstínů zelené zajímavou mozaiku. Plicník lékařský rozkvétá růžově, proměňuje se do fialové a po opylení květy zmodrají. Existují i druhy s bílými květy. Po odkvětu jsou ozdobou velké skvrnité zelenobílé listy a na zimu se rostlina zatáhne. Třezalka tečkovaná má svěže zelené lístky, v létě zářivě žluté kvítky a listy mají proti světlu tečkování. Z okrasných trvalek můžete zasadit i kakost, dlužichu, barvínek, hortenzii i pieris.