Způsobů zajištění soukromí na zahradě se nabízí více a nemusí být ani drahé. Při plánování zahrady zvažte, kam umístit relaxační zónu. Většina z nás chce doma trávit svůj volný čas v soukromí. K tomu pomůže vhodně vyřešená zahrada.
Dejte si pozor na sousedy
K některým formám zastínění potřebujete od souseda písemný souhlas. Nesmíte stínit cizí pozemek a používat cizí plot. Podle nově platícího Občanského zákoníku § 1017 je zakázáno vysazovat stromy blíže než 150 cm od hranic cizího pozemku. Dřeviny je třeba udržovat, aby sousedovi nestínily a neobtěžovaly ho.
Živé ploty
Nedostatek soukromí vyřeší živé ploty, které v sobě snoubí praktickou a estetickou stránku. Stálezelené jehličnany vytvoří kromě stínu a soukromí i protihlukové clony. Využít můžete thuje, cypřiše i listnáče. Stálezelená je bobkovišeň lékařská – Prunus laurocerasus. Proměnlivé opadavé listnaté dřeviny, jako Buk lesní – Fagus sylvatica a habr obecný – Carpinus betulas se ze zelena na podzim zbarví do zlata. Habr navíc opadá až v zimě. Prohlédněte si dřeviny na živý plot.
Mobilní zeleň jako variabilní řešení
Mobilní zeleň je legislativně zcela nepostihnutelná a zajistí maximální estetický efekt. Dostatečně objemné mobilní nádoby osazené rostlinami zastíní a dají se přemisťovat dle aktuální potřeby. Aby se dalo s těžkými nádobami manipulovat, je vhodné je umístit na pojízdné podložky, což manipulaci usnadní.
Využijte liány
Liány, nejlépe stálezelené, vás ochrání celoročně. Jako opory popínavek zvolte pergoly s trelážemi. Popínavé rostliny jsou vytrvalé i jednoleté, které v jediné sezóně vytvoří ohromný porost. Ačokča – paprikookurka je zároveň zajímavým zpestřením jídelníčku. Vhodné jsou břečťany, vistárie, přísavníky, popínavé růže, trubače i plaménky. V sezóně výborně stíní i popínavé fazole s krásnými květy.
Zděné ploty a využití dalších materiálů
Vyšší zděné ploty dobře zvažte. Podél rušných komunikací jsou často nezbytné, ale směrem do přírody brání výhledu a problém mohou činit i sousedovi. Někdy je lepší zvážit, zda relaxační zónu nepřemístit. Kromě cihel a kamenů můžete využít i jiné typy plotů, přes které není vidět. Například dřevo, plech, plast či gabiony.
Umělé živé ploty
Umělé živé ploty jsou na první pohled k nerozeznání od pravých. Instalace je rychlá a snadná a jsou téměř bezúdržbové. Levné rolovací ploty tvoří pásy a slouží jako zakrývací plachta. Listy jsou na speciální mřížce, která se k plotu připevní páskami. Panelové ploty jsou hustší. Díky spojovacím klipům se panely spojí do vhodné velikosti. Listy na dřevěném roštu či rastru v dílcích se dají roztáhnout do šířky a výšky. Ploty na kmeni v truhlíku jsou sice dražší, ale vypadají velmi přirozeně.
Odclonění pohledů z výšky
Pro odclonění pohledům z výšky pomůže zastřešení prostorné pergoly v podobě popínavek, stříšky z různých materiálů, markýzy i sluneční plachty. Vhodným řešením vytvářeného porostu jsou výškově různorodé výsadby, ve kterých jsou zakomponovány i stromy se širokými a hustě olistěnými korunami. Podívejte se třeba, jak pěstovat japonskou vrbu, která může být součástí porostu.